| dRsClaud a întrebat:

Cand scuip normal nu e nici o problema, dar cand scuipt cu flegma scuip si sange.
Precizez ca de 1 saptamana jumate, 2 sunt cam racit, am fost la doctor, m-a consultat la plamani si mi-a dat doar niste medicamente.
E posibil sa am ceva grav la plamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Sincer cred ca s-ar putea sa ai TBC, mai ales ca ai specificat ca ai simptomele unei raceli. Am o ruda mai indepartata care scuipa sange din cauza asta. Avea chiar o gaura in plamani, in fine a mers la doctor, a facut tratament, a mancat bine, s-a odihnit si si-a revenit. Acum a inceput sa bea, sa fumeze la fel cum facea inainte, iar asta ar putea duce la recidivarea bolii.

Uite poti citi pe acest site mai multe: http://www.sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-tbc-generalitati_499

Pe siteul ala ai sa vezi ca printre simptomele tuberculozei pulmonare se afla expectoratii sanguinolente (adica flecma cu sange).
Se pare ca ai o forma activa a bolii si poti raspandi si celorlati boala, foarte usor-pe calea aerului, prin tuse, expectoratiile respective.

Tuberculoza pulmonara primara apare, frecvent, fara simptome si, eventual, se manifesta ca si o stare gripala. Cumva nu prea da nimic de banuit, ascunzandu-se in spatele unei raceli. In cazul tau a dat un simptom relevant. Posibil sa ai de mai mult timp boala, dar sa fi pus-o pe seama unei raceli, iar ea sa fi evoluat.

Simptomele tuberculozei active apar treptat si se desfasoara pe o perioada de cateva saptamani sau luni. Pot exista cateva simptome usoare fara ca pacientul sa banuiasca prezenta infectiei.
Simptomele obisnuite sunt:
– tuse insotita de mucus gros, cateodata cu sange (sputa) pe o durata de aproximativ doua saptamani;
– batai rapide ale inimii (tahicardie);
– gat marit de volum (afectarea ganglionilor limfatici din aceasta regiune).
Alte simptome pot fi:
– febra, frisoane si transpiratii in timul somnului;
– oboseala si slabirea fortei fizice;
– pierderea poftei de mancare si pierdere in greutate fara motive explicabile;
– scaderi ale amplitudinii respiratiei, dureri in piept;
– apa la plamâni (revarsat pleural);
– o eruptie pe piele (eritem nodos).
Detalii despre ce am spus mai sus, dar si altele in legatura cu boala gasesti aici: http://www.nobimed.com/pneumoftiziologie/tuberculoza-tbc.html

Si mergi cat mai curand la doctor!

5 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Cand scuipi si tusesti? Adica "dai afara" prin tuse?
Pentru ca daca dai afara sputa prin tuse, atunci vine din plamani (si se numeste hemoptizie). Acolo de obicei e ceva destul de grav cat sa necesite tratament. Poate fi TBC, de exemplu, sau o pneumonie. Daca ai peste 40 de ani, poate fi si ceva mai grav.

Daca nu tusesti ci doar scuipi, sangele poate veni din alta parte.

Recomand sa mergi undeva sa iti faci o radiografie - macar sa stai linistit. Daca esti din Bucuresti, mergi imediat la spitalul Marius Nasta (fost Filaret), specializat pe boli respiratorii. Si multa sanatate!

| kleorys a răspuns:

Ciao,
Principalele cauze atunci cand scuipa sange sunt:

Infectie pulmonara (infectie bacteriala sau virala in caile superioare aeriene si plamani);
Bronsita;
Laringita;
Pneumonie;
Cancer pulmonar;
Embolism pulmonar;
Fibroza chistica;
TBC;
Edem pulmonar;
Systemic lupus erythematosus (SLE).

| divers a răspuns:

Sfat: fa-ti un consult la un specialist, radiografie la plamani, analiza sputa etc. Eu am avut TBC. Nu e de joaca, crede-ma. Bafta.

| ARQ a răspuns:

Nu cred ca e ceva grav.Probabil ai mancat ceva cu oase ca pestele si -te-a zgariat pe gat. Nu mai manca chestii din astea o vreme.

| Carlos_Aragea_1968 a răspuns:

Am scuipat mucoasa galben verzuie si firicele de sange