| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte suparata! Bunicul meu este foarte bolnav. Are ciroza hepatica, descoperita acum o luna si ceva. Am mers la spital cu el pentru sa i se umflase burta (avea ascita) si acolo ne-a spus ca are ciroza hepatica. In fine.am umblat prin spitale ceva timp, i-au dat tratament, insa cred ca nu i-au fost date dozele corect, deoarece s-a deshidratat foarte tare (lua diuretice), nu mai manca aproape nimic, vomita si multe altele. Starea lui se inrautatea pe zi ce trecea si ne-am gandit sa il ducem iar la spital. A.respira din ce in ce mai greu. Ne-am dus la noi la spital si de aici ne-a trimis la spitalul judetean. Ajunsi acolo, ni s-a spus ca are probleme destul de mari cu inima si ca aproape are insuficienta renala. Avea potasiul foarte crescut, si l-au bagat la dializa. Nu a rezistat mai mult de o ora, pentru ca i-a scazut tensiunea la 4 si l-au scos, a doua zi la fel. A treia zi au resit sa termine dializa. Acum este mai bine. Este acasa. Cand a plecat din spital si potasiul era in limite normale. Insa acum nu stim ce sa ii dam de mancare. Stim ca fara sare, grasimi, prajeli etc etc. Dar nu vrem sa ii creasca iar potasiul. Ni s-a spus ca de la banane i-a crescut atat de mult. Ce poate sa manance? El este distrus si psihic din cauza asta. Are 68 de ani. Crede ca viata lui s-a sfarsit aici. Nu prea vrea sa manance nimic, zice ca nu ii place. Va rog, AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Stiu ca pentru ficat este recomandata branzica dulce de casa.Sa incerce cu mamaliguta si putina smantana slaba.Supele de morcovi pasati sunt iarasi foarte bune.Nu folosi grasimi la ea decat o lingurita de smantana slaba.Mai poate incerca pieptul de curcan, cartofii la cuptor si peste proaspat. Daca tine un regim strict, ia medicamentele prescrise sa stii ca celulele hepatice se refac chiar si la aceasta varsta!

| FerLin a răspuns:

Madalina, cel mai bine e sa sunati la medicul de familie care banuiesc ca stie diagnosticele si starea lui de sanatate si sa intrebati pe el. E un raspuns pe care te poti baza. La starea bunicului tau de sanatate nu te poti juca experimentand pareri ale utilizatorilor TPU.
In ceea ce-l priveste pe bunicul tau, la cum ai descris, cred ca ar fi bine sa te pregatesti psihic pentru orice. Stai mai mult cu el. Eu si dupa 14 de cand mi-am pierdut bunicul (prima persoana draga pe care am pierdut-o), inca mai visez ca il reintalnesc si fac tot posibilul sa ma bucur de el. De obicei imi dau seama ca visez si ma bucur vazandu-l in vis. Alteori in vis, am senzatia ca tocmai m-am trezit dintr-un cosmar ce a tinut 14 ani si ma bucur de fapt este inca in viata si, la fel, ma bucur de el cat il mai am.
Nu vreau sa te intristez, dar nu scapa nimeni de asa ceva. Asta ne e soarta noastra a oamenilor...
Gandeste-te ca el la 68 de ani se gandeste mai mult decat crezi la aspectul asta. Si e normal sa se intrebe daca aici e sfarsitul sau mai are putin.
Fii tare...

| anonim_4396 explică (pentru FerLin):

Stiu ca nu mai are mult de trai. Stiu! Sunt destul de realista! Dar vreau ce e mai bine pentru el! In legatura cu doctora de familie. Ne-a spus : sa nu manance aia,aia si aia... Dar nu ne-a spus : ma, uite, poate sa manance nu stiu ce si nu stiu cu.nu.toti."nu are voie sa manance: " dar nimeni nu zice "poate sa manance: ". S-a saturat de piept de pui la grill, iaurt dietetic si orez cu lapte. Pe bune.

| FerLin a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred si eu. Incearca sa faci o listuta cu anumite feluri de mancare ce nu includ nici un ingredient din cele interzise de medici si sa intrebi medicul care din ele le poti da. Sau uita-te pe net dupa retete de mancare de regim, si alegele pe cele care se incadreaza in restrictiile specificate de medici.
Iar pentru tonusul lui psihic, incercati sa fiti si voi mai relaxati in prezenta lui, sa nu simta tensiunea. Fiti mai optimisti, mai increzatori in viitor, ca el sa deduca faptul ca se teme putin prea mult, si ridicandu-i moralul ii este si lui mai usor.
Cand nu-ti iese optimismul, faci haz de necaz, incearca sa-l antrenezi si pe el in gluma si tot e bine.

| япончик a răspuns:

Eu, nu sunt medic si nici sfint, dar as spune parerea me prin cuvintele ca: viata inseamna miscare, as vrea ca toti bolnavii sa se miste ori cit de greu nu ar fi, pentru ca din ce in ce se vor simti mai bine. Mia fost greu si dureros sa citesc ce ai scris, imi pare tare rau,

| anonim_4396 explică (pentru япончик):

Stiu ca si miscarea este foarte importanta, insa el are si coxartroza. Merge cu ajutorul bastonului de mai bine de 10 ani, asa ca nu se pune problema de miscare.

| andreidraga a răspuns:

Stiu doar ce sa mai evitati : alcoolul si condimentele. Ma gandesc la chestii fierte, dar rosiile, morcovii, cartofii, fasolea, spanacul contin potasiu cam mult.

Alege din lista de aici chestiile care contin mai putin potasiu :
http://www.tititudorancea.ro/z/produse_alimentare_continut_potasiu_k.htm
( vezi sa dai si la paginile urmatoare! )

| anonim_4396 explică (pentru andreidraga):

Multumesc mult pentru acest link. Imi este de folos. Stiu ca nu are voie alcool si condimente. Dar ce ae putea sa manance? Ca...ce nu are voie, stiu. Dar ce are voie?

| andreidraga a răspuns:

- orez
- mamaliga
- porumb
- cereale
- carne slaba si putina
- branza
- paste fainoase
- soia in stare naturala
- cartofi ( nu in cantitati mari, caci au potasiu considerabil, dar mult mai putin fata de alte alimente )

Incearca cu aceste chestii sa ii gatesti. Sa le combini cumva. Nu trebuie neaparat o reteta... fa chestii cat mai variate cu multa fantezie. Daca pofteste bunicul tau la altceva sa-i dai, dar foarte putin - de gust.

Imi pare rau ca nu-ti pot recomanda mai multe, dar problema cu potasiul complica situatia. De aceea trebuie sa tinem cont si de acest aspect cand filtram produsele.

| anonim_4396 explică (pentru andreidraga):

Da. Dupa ce ca trebuia sa tina regim pentru ciroza,a mai aparut si potasiul asta crescut. Dar,acum nu stiu ce sa zic, adica,el acum are potasiul asa cum trebuie,ca i l-au reglat. Nu stiu daca trebuie sa tina regim din acest punct de vedere,habar n-am. Doctora de acolo, cand a fost matusa mea sa ia reteta si sa mai vorbeasca cu ea, era tare grabita, i-a spus doar "regim" si se grabea sa plece. Asa ca...

| bobonic a răspuns:

Tata e doctor! unde stai? daca stai prin zona muntilor apuseni, apeleaza la
New Medica la doctorul TRAIAN GLIGOR.