| OnlyGirl a întrebat:

Buna sunt in vacanta la bunici si i-am ajutat pe la treburile casei si mi-a cazut un lemn peste deget si jumatate din unghie mi s-a inegrit si ma doare ff tare cum pot scapa de durere si de negreala de pe unghie?

plss ajutati-ma urgent

fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| swet girl 22 a răspuns:

Din pacate e posibil sa cada unghia accea ori sa cada doar partea neagra, dar de asemenea poate sa se vindece, depinde cat de rau te-ai lovit. o sa doara nai ce sa faci, panseaza si tu degetul si mergi inainte

Răspuns utilizator avertizat
| iulianr a răspuns:

Asteapta pana ce trece.Eu am patit asta de multe ori.

| Mebutterfly a răspuns:

Pune-ti gheata pe ea o sa-ti treacawinking

| SmileTogheter a răspuns:

. pai negreala va disparea cu timpul in vreo 1-2 sau chiar 3 saptamani depinde de adancimea ranii. Durerea poate fi alinata cu o compresa rece...straight face cam atat si eu am patit si stiu cum e aa sfatul meu este doar unul preventiv... daca nucumva e ceva de care trebuie sa se ocupe un medic. dar atata timp cat nu iti amorteste mana. este foarte bine