| Lora383832 a întrebat:

Bună seara. Azi m-am lovit foarte tare la o unghie de la mana sa inegrit, ideea este ca ma doare foarte tare nu știu ce sa fac sa îmi treacă durerea ma ustura ma irita îngrozitor. Nu ma pot liniști de la atâta durere. Va rog ajutați-mă cu un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca unghia s-a inegrit inseamna ca unghia este dezlipita si negreala este sangele coagulat.
Unghia va cadea de la sine, sau poti merge la spital sa ti-o scoate ei.
Ia un calmat pe cale orala, ca la degetul ala nu ai ce-i face.

| ioana748 a răspuns:

Buna seara,
Pana ajungeți la doctor bagati degetul in apa foarte rece.
Daca aveti un antiinflamator in casa v ar ajuta pentru calmarea durerii.

| Lora383832 explică (pentru ioana748):

Ma doare foarte tare sub unghiie, crema trebuie pusa sub unghie?

| ioana748 a răspuns (pentru Lora383832):

Crema o puneți unde simtiti ca va doare, doar sa nu va usture daca aveti vreo rana.
Luati si o pastila de durere.