| Pandicoarna2134 a întrebat:

Sunt ingrijorata pentru mama.In ultimul timp a fost foarte stresata. Si ieri mi-a aratat ca are ceva la ochi, pe pleoapa superioara, spre unghiul intern al ochiul, ceva similar cu o umflatura, un cos, dar nu are infectie, nu e ulcior. O mananca si nu stiu ce e. Va rog spuneti-mi ce poate fi! ...Ma tem pentru ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Sfatul meu ar fi sa mearga cat mai repede la doctorul dermatolog. Cauzele descrise pot fii date de mai multe situatii.

Totusi, personal cred ca este o infectie cu un stafilococ, si trebuie dat cu o alifie pe baza de antibiotic.

Oricum nici acea alifie nu trebuie data multa vreme deoarece exista riscul ca alte bacterii (candida in general) sa dezvolte rezistenta.

De aceea sa mearga la doctor, doctorul ii va baga o lumina in zona aceea si va vedea ce fel de problema este.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poate sa incerce Tobradex zilnic, dimineata si seara, cel putin 5 zile. Daca nu o lasa, atunci la doctor. Sau la doctor din prima, ca sa stie o treaba.

| Roliii a răspuns:

Poate fi doar un cos sau un neg, sau poate ca ar fi nevoie sa se consulte cu medicul pentru ca poate fi un cos care evolueaza si trebuie tratata (nu e letala)