| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata in 15 saptamani si pe data de 15 martie sunt programata la o ecografie 4d intrebarea este in ce consta aceasta ecografie si daca este totuna cu ecografia morfologica. pup la voi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| drpopa a răspuns:

Ecografia morfologica- este investigatia realkizata cu scopul de a determina prezenta malformatiilor fetale (cardiace, renale, sistem nervos, etc) o parte din aceste malformatii pot fii diagnosticate in trimestru II de sarcina altele in trimestrul III. Ecografia 3d sau 4d se refera la proprietatile aparatului in ceea ce priveste imaginea modul 4d funcioneaza prin realizarea unor succesiuni de imagini tridimensionale sesizate de ochiul uman in miscare, imaginile sunt f detailatye se vad perfect degetele, ochii, sexul, miscarea gurii etc.