| annamariahgbl a întrebat:

Buna,tuturor! Intrebarea mea este adresata in special doamnelor care au devenit mamici sau urmeaza sa devina in scurt timp. Sunt din Bz, sunt insarcinata si sunt monitorizata de o doamna doctor. In ultimile luni am remarcat cateva,, încurcături,, ale doamnei in sarcina mea, mai exact in calculele referitoare la varsta sarcinii si a datii preconizate a nasterii. Pe langa faptul ca sunt chemată de minim 2 ori pe luna la ecografie, de fiecare data imi ofera cate o varsta diferita de sarcina, de ex mi s-a spus luna trecuta pe 14 ca am 28 de saptamani, iar luna aceasta tot pe 14 mi s-a spus ca am 30 de saptamani. Ca data a nasterii, in mai mi-a spus ca nasc pe 29 noiembrie, in septembrie mi-a spus ca nasc pe 16 decembrie, iar ieri mi-a spus ca de fapt pe 1 ianuarie. Eu chiar nu stiu ce sa mai cred, cate saptamani am si cand o sa nasc pana la urma. Ultimul ciclu menstrual l-am avut pe 22 februarie, iar primul test pozitiv pe 31 martie, iar pe 22 martie cand urma sa am ciclu bineinteles ca nu mi-a venit. Am calculat data probabila si pe calculatoarele de pe net, mi-a calculat 29 noiembrie. Stiu ca este ft posibil sa fie totusi si cate o mica eroare, dar numarand 40 de sapt de la prima zi a ultimei menstruații, da sfarsitul lui noiembrie. Daca as naste pe 1 ian cum mi-a zis ultima data ar fi deja gata 45 de sapt, nu se poate asa ceva. Plus de asta, ar însemna ca am ramas gravida in aprilie dupa data de 8, dar mie ciclul in martie nu mi-a venit iar primul test pozitiv a fost tot in martie, iar prima ecografie am avut-o pe 7 aprilie cand mi-a spus initial ca am 6 sapt la acel moment, iar de atunci imi da de fiecare data alt nr de sapt si alte calcule care nu au logica si nu se leaga. As vrea sa stiu daca a mai patit vreo mamica asa ceva sau daca este posibil ce se intampla. Sau daca este vreo doamna printre noi care a avut ultima menstra intr-o luna de februarie si-mi poate spune dansa cand a nascut de fapt si la cate saptamani.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ultimul tau ciclu menstrual a fost in 22 februarie, doar2 saptamani mai tarziu ramanand gravida, in perioada 8-15 martie, asadar ai putea naste oricand intre 8 si 15 decembrie.

Eu am nascut cu doar 2 zile mai devreme deact calculul meu, fiindca am facut efort si mi s-a rupt apa, grabind nasterea.

| Lioana a răspuns:

Nu ai rămas gravida in prima zi a ultimei menstruatii. Mai pune vreo 2 saptamani, ca atunci ai avut perioada fertila. De atunci calculezi cele 40 de saptamani Deci probabil vei naste in prima jumatate a lui decembrie. Data exacta nu o poti sti nici daca ai sti data in care ai ramas gravida pentru ca nu toate sarcinile vin la ternen. Unii copilasi se grabesc sa iasa mai repede altii mai intarzie.
Data ovulatiei se calculeaza scazand 14 zile din data la care astepti urmatoarea menstruatie. Perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de data ovulației si se termina o zi după. E o perioada de o saptamana.

La mine nasterea a avut loc cu 2 zile mai repede decat a prezis medicul. Dar a fost grabita de faptul ca cu 2 zile inainte medicul mi-a pus o pastila acolo jos care a facut sa mi se rupa apa. Asta din cauza ca copilul meu era foarte sus si nu dadea semne ca vrea sa iasa. In mod normal copilul coboara in partea de jos a burtii cand se apropie nasterea.

| annamariahgbl explică (pentru Lioana):

Buna si multumesc pentru raspuns. Mama mea a avut 2 sarcini, ambele a nascut la 8 luni si 2 sapt maxim,intr adevar a nascut mai devreme, cunosc si persoane care au nascut tot asa mai tarziu si li s-a indus travaliul cu pastile sau injectii. O colega de la munca de la mine, a avut ultimul ciclu in februarie ca si mine, doar ca pe 26, eu pe 22, iar medicul cu care tine ea sarcina de la Bucuresti i-a spus ca naste pana in 5 decembrie,de aceea ma gandeam ca este mai plauzibila data de sf de noiembrie pentru mine,avand amandoua o diferenta de maxim o sapt între varstele sarcinilor. Cat despre sarcina mea si felul cum este situat copilul,eu am burtică ft ft plina,asa o simt cand misca bebele,simt ca nu mai are loc acolo,intelegi cu siguranta la ce ma refer, plus de asta il simt ft ft jos, atunci cand misca, miscarile sunt ft jos, mai exact la 2 palme mai jos de buric, si de fiecare data cand misca fac pipi constant, imi apasa ft tare. Din cauza asta ar fi posibil sa nasc prematur sau mai devreme? Ce parere aveti?

| Lioana a răspuns (pentru annamariahgbl):

Teoretic incepand cu 8 decembrie poti naste oricand. Poate fi si mai repede daca bebe vine inainte de termen.

| iulia0514 a răspuns:

E foarte simplu vârsta sarcini se calculează de la data ultimului ciclul chiar dacă sarcina propriu zisa a apărut mai târziu cu 2 Săptămâni! Asta trebuia să-ți explice medicul tău ginecolog cât despre vârsta sarcini e posibil ca copilu sa fie mai mic și de aceea sa fie indecisa în stabilirea vârstei intrauterine! Sfatul meu este sa consulți un alt medic ginecolog și sa ai bagajele pregătite eu am născut la 36 de Săptămâni și când am mers că aveam contracții medicul mi-a zis ca nu am sa nasc în următoarele 2 Săptămânilaughing și am ajuns la spital la 12:45 și la 13:35 deja eram în salon vorbeam cu soțul la telefon

| annamariahgbl explică (pentru iulia0514):

Multe femei am vazut in alte grupuri ca s au plans de asa erori ale medicilor, nu inteleg cum se poate asa ceva cand calculele sunt atat de simplu de facut. Cumnata mea de ex a dat de un medic extraordinar de precis, i-a spus ca naste pe 30 mai iar pe 29 mai noaptea a nascut!

| Lioana a răspuns (pentru annamariahgbl):

Sa ne spui dupa ce nasti care a fost data. Sunt curioasa.

| iulia0514 a răspuns (pentru annamariahgbl):

Eu am avut 4 medici pe timpul sarcinii și toții mi-au zis ca voi naște în 15 septembrie doar ultimul mi-a zis naști azi laughing doctorita care ma supravegheat pe parcursul sarcinii a ras și și-a luat geanta și a plecat acasă a zis către el ca aiureaza pentru ca copilu e prea mic și am doar contracții false și ca a doua zi merg acasălaughing Și nu au trecut 10 minute si eram in sala de nașterii toți medicii la care am fost mi-au zis că nu o sa pot naște natural și desigur am născut fără probleme am rămas și în ziua de azi tot la același medic cu care am născut! Copilu meu îi zice bunic și moasa era chiar soția lui și ea e bunica momolaughing

| annamariahgbl explică (pentru iulia0514):

Macar ai avut o poveste cu final fericit, asa sper sa fie si la mine. Si pe ce data ai nascut pana la urma?

| annamariahgbl explică (pentru Lioana):

Cu siguranta va voi anunta, si eu sunt cu sufletul la gura ca nu stiu cand sa ma astept.

| iulia0514 a răspuns (pentru annamariahgbl):

Pe 4 dar copilu a fost mic și am stat 11 zile in spital! După mi-au spus ca au greșit vârsta sarcini

| annamariahgbl explică (pentru Lioana):

Astazi am nascut!

| Lioana a răspuns (pentru annamariahgbl):

Felicitări! Ma bucur pentru tine ca ai trecut cu bine peste aceasta etapa. Sa aiba parte bebe de multa sanatate si de o mamica fericita si implinita! Multe satisfactii sa iti aduca copilasul!
E fetita sau baiat?