| marymar a întrebat:

In ce consta triplul test si ecografia morfologica la o gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Triplul test este o analiza care se face din sangele gravidei si care identifica riscul de aparitie la fat a trei boli: sindrom Down, surditatea congenitala si sindromul Edward. Pur si simplu se ia mamei sange din evna si se dozeaza niste markeri. Are o valoare orientativa, daca pr a fi probleme, se recomanda amniocenteza.
Morfometria fetala ecografica este o examinare ecografica care se face prin saptamana 19-20 si in care se masoara si se studiaza toate organele fatului (ele sunt formate la aceasta varsta a sarcinii). Se pot depista malformatii grave si de aceea se face, fiindca in saptamana 20 inca se mai poate face avort terapeutic.