| Nicolle1n a întrebat:

Bună!
Sunt însărcinată în 24 de săpt. și am o scurgere verde deschis fara mâncărimi sau alte simptome.
Mă poate ajuta cineva?
Menționez că urmează să merg în țară pentru controale de rutina.
Rog pe cei cu comentarii de prost gust să se abțină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Secretia de aceasta culoare, in mod cert nu este sanatoasa si de cele mai multe ori indica o infectie bacteriana cauzata de boli cu transmitere sexuala.Fiindca nu ai alte simptome, ma face sa ma duc cu gandul la Chlamydia, aceasta fiind boala cu transmitere sexuala care poate avea cele mai putine simptome sau chiar deloc.
Fiindca Chlamydia Trachomatis poate afecta sarcina in sine, dar poate cauza si probleme de dezvoltare, mai ales la nivelul sistemului nervos al bebelusului, este mai mult decat necesar sa mergi la control, dar sa si faci analize specifice (daca ii vei explica medicului tau, acesta iti poate recomanda si alte analize pe langa cea de Chlamydia).
Daca nu ai posibilitatea de a merge la medic acum, macar cumpara un test rapid din farmacie si testeaza-te singura pentru aceasta bacterie pana cand vei avea posibilitatea de a merge la un laborator de analize sau la ginecolog.
Multa sanatate si sarcina usoara!

| RobertVasileAlexandrescu a răspuns:

Du te la spital si naste