Întrebare recomandată | Anutzaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna! Am 21 de ani, am o relatie de 6 luni cu un baiat pe care familia mea sa zicem ca a inceput sa il accepte usor usor (avand in vedere ca este de alta nationalitate-spaniol, alta cultura si religie). Am ramas insarcinata cu el, nu a fost ceva planuit, eu imi doream sa fiu mamica tanara, insa principalul si primul meu scop era sa ma casatoresc, sa imi fac o cariera si mai apoi sa concep un bebelus. Lucrurile au scapat de sub control, nu s-a intamplat asa cum mi-am dorit, eu care nu credeam in aceste accidente de a ramane insarcinata, acum mi s-a intamplat acelasi lucru mie. Vesnica problema este ca nu stiu cum sa ii dau vestea mamei, nu stiu cum o sa o primeasca, reactia ei sunt sigura ca nu o sa fie una buna, iar mie acum nu imi fac bine opiniile negative asupra sarcinii mele. Deoarece, desi am foarte multe emotii si sunt stresata cu privire la situatie, ma simt fericita ca o sa am un copil si nu as vrea sa imi rapeasca cineva fericirea asta. Mai ales persoana pe care o iubesc cel mai mult-mama... Nu as vrea sa se indeparteze de mine sau sa nu mai vrea sa vorbeasca cu mine. Nu am idee ce sa fac, cum sa ii spun. Am deja 14 saptamani de sarcina, ar fi si cazul.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa-i zici, nu are incotro o sa accepte situatia. Si asa spaniolii nu isi maltrateaza femeiile pentru ca sant legi care le protejeaza de agresori. Dupa ce nasti stii ce te asteapta, munca deci ramas bun la cariera sau studii, cand ai copil iti dai viata pentru el nu mai ai libertate si capriciile tineretii. Desi copilul nu trebuie mimat la maxim, la un moment dat trebuie sa ii arati viata cat de dura e altfel nu ajunge bine daca ii dai toate pe tava

| ania a răspuns:

Daca - i spui si de casatorie va primi mai bine vestea.

| Violleta2022 a răspuns:

Care este situatia cu barbatul care te-a lasat insarcinata?
Te ia de nevasta ori nu?
Copilul va apare foarte repede si situatia ta va fi una neplacuta, fiindca parintii tai vor trebuii sa aiba grija nu doar de tine, ci si de copilul tau, daca spaniolul nu te ia de nevasta.
Eu spun sa fii realista si sa spui parintilor imediat, ca oricum ai da-o tot vor afla si nici de menajat nu mai ai cum sa o faci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct.

| Celestina003 a răspuns:

Spune-o! pentru că până la urmă gadeste-te înainte ca burta sa fie si mai mare, spune-o pentru că atunci cand vei fi in spital, ea iti va fi alaturi! Nici măcar nu ai avut o relație pe ascuns sau ceva, ce e așa de greu, gandest-te? Cine esti tu? X sau y târfă care le ascunde sarcini sau o fata cuminte? Sunt sigura ca poti fi mai matură, si sa ai mai multa incredere ca poți să treci peste orice obstacol in viata asta. Ai ramas la 21, nu ca alte fete care rămân la 16-17.
Trebuie să sti cum să o zici! Spune-i cum ne-ai scris nouă! Pentru că văd că si tu esti in ceață, ea sigur, poate stie ce o să iti spună! Si nu se va îndepărta mama ta, Un copil este o binecuvântare întotdeauna! ( In caz ca e reală povestea)

| Daz01 a răspuns:

Planurile se mai schimbă pe parcurs. Spune-i direct, poate să le dați vestea amândoi la o masă în familie. Succes.