| Loriiiicel a întrebat:

M.am hotarat ca timp de doua saptamani sa alerg in fiecare dimineata cate o ora, sa consum cate 3 cesti de ceai verde pe zi, sa beau in jur de 3 l de apa si sa mananc doar fructe si legume. Cam cat as puutea slabi in doua saptamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paul171 a răspuns:

Salut.Ceea ce spui tu o fac si eu este foarte sanatos, dar lasa-ma sa iti spun cateva lucruri:
1-Nu alerga chiar 1h alearga 30min este mai bine;
2-Ceai da este bun, dar incearca sa cauti un ceai mai bun si mai sanatos si nu chiar 3cesti;
3- 3L? Prea mult bea mai regulat nu chiar asa de mult.Max 2L la4h;
4-Ai sa si slabesti da, dar vei acumula si putina musculatura;
5-Incearca sa ti si o dieta sanatoasa si prea extravaganta, incearca niste exerciti pentru abdomen pentru fete;
6-(BONUS)--Incearca aceste sfaturi, practica exercitile cam cate 30-20 repetari sau cum iti zice acolo. Uite pagina:http://flatbellyprogram.com/......index.html
Succes.Sper ca ti-am fost de ajutor.

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 2 saptamani nu slabesti deloc laughing), te chinui si degeaba
Stii cat tine o dieta care da rezultate la un nutritionist?
Doar pe baza de mancare proportionata corect, la femei se pierd 15 kg in 3 luni si la barbati 20 kg in 3 luni.
Sa slabesti in 2 saptamani... sa fim seriosi

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu slabesti in 2 saptamani? Pana si din ce ai zis tu rezulta ca slabesti aproximativ 1, 5 kg pe saptamana...Da nutritionistul chiar te ajuta dar fara sport mare branza nu faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Unde am scris eu ca 1.5 pe saptamana? am zis ca in 3 luni 15 kg per total, nu imparti pe saptamana egal ca nu se respecta, in ultima luna se pierde cel mai mult.

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazic din nou.In orice cura de slabire, la inceput pierderea este mai mare, urmand ca la sfarsit sa slabesti mai putin.Deci chiar nu intru in polemica, dar pana sa vorbesti stai de vorba cu un medic zdravan la cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Eu vad rezultate si diete de la 3 medici nutritionisti saptamanal, nu stiu cati ai consultat pana acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe net un tabel cu fructe si legume in care specifica numarul de calorii, faci un calcul simplu, un om normal are nevoie intre 1800 pana la 2200 calorii pe zi, femeile undeva pana la 2000, barbatii pana la 2200
Iei frumos tabelul cu nr de calorii faci un calcul ce poti manca in fiecare zi pana la 2000 calorii, respecta asta 2 luni si o sami multumesti tongue
Apa nu are nici o legatura cu slabitul

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

2000 de calorii? Pai asta este consumul mediu normal, nu pentru cineva care vrea sa slabeasca...Si crede-ma ca este ucigator sa umblii cu tabelul dupa tine sa numeri calorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Nu mai inteles, nu a zis nimeni sa umbli cu tabelul, te uiti pe el si iti faci o idee, acasa cand mananci primele zile poti sa arunci un ochi pe tabel, dupa o sa prinzi smecheria.
1800 - 2000 este necesarul nu consumul, tu cand mananci intr-o zi obisnuita aduni mult mai mult de 2000, sa faci un calcul si o sa vezi ca pe putin ajungi la 2500, daca te limitezi la normal 2000 pe zi o sa se simta la kg.
Cafeaua nu se consuma deloc si nici alcoolul intr-o dieta!

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

CAFEAUA SLABESTE! In orice cura de slabire se bea ceai verde sau cafea fara zahar dimineata, pe asta de unde ai mai scos-o ca nu se bea cafea?
Cafeaua:este un excelent diuretic, scade pofta de mancare, are efect antioxidant, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Si la tine daca scade pofta de mancare inseamna ca slabeste?
cine ti-a zis ca in orice cura de slabire? cura de slabire o da un nutritionist nu o iei de pe net

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cura de slabire este aia cu care te simti bine, nu de pe net.Crede-ma ca pana la varsta asta am tot auzit de cure si diete minune date de nutritonisti.Rezultate au fost mai mult sau mai putin.Omul iti spune ce sa mananci dar nu sta dupa tine sa vada daca o respecti.Eu cred intr-o alimentatie echilibrata dar in acelasi timp accesibila. Daca nu ai bani sa mergi la nutritionist nu mai slabesti? Sau daca nu ai bani azi sa iti iei frunze de cucuta ca asa ti-a spus ala ca trebuie sa mananci nu mai tii cura? Eu cred ca sportul este cel mai indicat, nu banii aruncati aiurea la unul care imi spune sa nu mananc grasimi sau prajeli(lucruri stiute de toata lumea). Daca ai ambitie slabesti si cu tocana facuta de mamaia, crede-ma.Important este cat mananci, ce mananci si miscarea. Fara sport poti sa mananci frunze de salata 100 de ani, degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Ai sa iti explic sa nu mai fii asa nervoasa pe mine laughing
in primul rand nutritionistul iti cere fisa medicala, in functie de ce boli ai, ai avut, esti predispusa la, si in functie de bugetul tau pentru mancare pe luna iti recomanda o dieta, vrei sa o respecti bine, nu vrei la fel de bine.
De 1 an sunt la curent intamplator cu o clinica de acest tip si crede-ma cel mai slab rezultat in 3 luni a fost - 10 kg, cel mai bun 20 la femei, media este undeva la 15 la 3 luni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Tocana facuta de mamaia este cu untura si nu slabesti in veci laughing

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna asta...ok, fiecare cu parerea lui dar consider ca esti subiectiv.o seara buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

O seara buna, sa ma anunti peste 2 saptamani daca ai slabit macar 1 kg

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai te anunt, am slabit de pe 21 pana astazi 7 kglaughingdemonstrabil, nu pe vorbelaughingCrede-ma ca daca am vorbit am vorbit pentru ca am trecut prin asta.Am slabit in 2 luni si jumatate 18 kg acum 3ani prin aceeasi metoda, fara ajutorul nimanui.(doar cu ajutorul sportului, al ceaiului verde si al cafelei)Iar acum sunt multumita cu astea 7.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

2 luni jumate 18 kg, eu am zis ca in 3 luni cel mai bun rezultat era 20, deci ce am zis gresit?

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai spus ca se poate doar cu ajutorul unui nutritionist si doar cu numaratul caloriilor, iar eu am spus ca poti manca absolut orice, cu conditia sa reduci portiile si sa faci sport.Tu ai spus ca nu ai voie sa bei cafea, eu te-am contrazis.Era vorba despre o abordare diferita a problemei, nu de numarul final de kg pierdute.Tu vrei sa o faca ca la carte, eu l-am sustinut in decizia lui care mi se pare ok(cu exceptia faptului ca vrea sa consume exclusiv fructe si legume).Eu incercam sa iti explic ca nu nutritionistul te face sa slabesti, el iti spune niste grupe de alimente permise.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Pai diferenta dintre dieta facuta dupa tine sau dupa net si data de nutritionist este ca ala verifica si ce boli ai, ai avut, tensiune, chestii trestii, stabileste si cauza ingrasarii. Nu am zis ca te face sa slabesti nutritionistul, doar ca are idee ce este mai bun pentru tine in raport cu starea actuala de sanatate si iti recomanda diete saptamanale diferite, vrei sa le respecti bine nu la fel de bine.
Tu la orice ai te tratezi singura? Exact asta propui, dupa ureche, ai sa incerc asa ca la x-ulica a mers si poate si la mine merge. Daca ii face rau cefeaua bauta zilnic?

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar interpretezi totul cum vrei, imi place sa port discutii cu lumea si sa le aflu punctele de vedere dar nu imi plac persoanele care o tin pe a lor.Da, grasimeao tratez dupa ureche pentru ca este cauzata de mancarea grasa, nesanatoasa, de consumul sucurilor acidulate, etc etc.Nu e ca si cum as avea o problema medicala si ma tratez singura.Nu stiu ce varsta ai, dar crede-ma ca adac am ajuns pana la varsta asta sanatoasa bine mersi, nu am facut-o pentru ca m-am tratat dupa ureche.Tu dramatizezi situatia si nu are rost.Omul vrea sa slabeasca acasa, fara nutritionist, vrea sa faca sport si gata.Intreba doar cat va slabi nu daca stim noi nu stiu ce medic la care sa il trimitem.Si sincer, nu as recomanda nutritionistul decat acelora la care greytatea excesiva se datoreaza unor cauze medicale. Daca stii ca esti gras pentru ca mananci aiurea si asta iti place sa faci, pune mana pe sport ca nu a omorat pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Daca citesti primul meu raspuns i-am zis cat tine o dieta la un om cu specializare in domeniu (adica nutritionistu) si am zis sa isi caute un tabel cu numarul de calorii la fiecare fruct leguma, etc, si se limiteaza la 2000 pentru femei, 2200 pentru barbati
Deci sa tina singurel numarul de calorii.
Dar tu le stii pe toate bine si cei care te contrazic sau au alta parere te deranjeaza

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu ma deranjeaza. Poate ca modul meu de a pune problema este mai transant dar nu consider ca le stiu pe toate. Daca ai sa imi urmaresti raspunsurile vei vedea ca atunci cand am gresit(demonstrat)mi-am cerut scuze.Si poate faptul ca raspund pertinent la intrebari pe teme variate ar trebui sa iti dea de gandit.O seara buna, si imi cer scuze ca am indraznit sa te contrazic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru babyalexa):

Daca pentru tine este bine ceva nu inseamna ca este si pentru altu
o seara buna

| babyalexa a răspuns:

De slabit nu stiu cat ai sa slabesti(probabil ca destul de mult )dar sigur o sa ajungi in spital dupa 3-4 zile.Este bine ce vrei sa faci dar pentru asemenea efort nu ai cum sa rezisti cu fructe si legume.Mananca cereale integrale cu iaurt(dimineata, inainte de efort pentru a avea energie), la pranz un piept de pui cu salata, iar seara doar fructe si legume.Succes.

| Danutul22 a răspuns:

Sa stii ca ai putea slabi, daca faci numai asa cam 18KG

| Μιrεllα a răspuns:

De slabit nu o sa slabesti daca nu mananci si ceva mancare cat de putin(nu fastfood sau cestii de genu)..si daca nu faci si cateva exerciti pe langa...Dar clar rezultatu' nu o sa se vada dupa 2 samptamani.big grin
P.S. am incercat si eu..nu prea a mers da' eu nu prea facem exercitii...