| nicuignat a întrebat:

Buna sunt Nicu si as dori sa stiu si eu cum pot scapa de iritatia de la ochi care a fost provocata de flama de la sudura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tie ti se pare ca este o iritatie dar poate fi o arsura a corneii care este o urgenta medicala ( nu se trateaza cu cartofi!). Din cate stiu, radiatiile care iau nastere datorita arcului electric sunt radiatii ultraviolete --- acestea provoaca arsuri ale corneii ochiului. Mergi la oftalmolog( iti trebuie trimitere de la med. de familie ) sau la ambulatoriul unei clinici/spital de oftalmologie ( nu-ti trebuie trimitere ) Numai bine!

| remus a răspuns:

Aplica felii de cartofi cruzi pe pleoape.

| Dennyutzza a răspuns:

Pune-ti felii de cartofi pe ochi si stai asa cat de mult...nu stiu cum functioneaza dar chiar merge.si tatal meu a patit la fel si i-a trecut dupa cartofi...tongue

| valy91 a răspuns:

Nu e indiacat sa pui cartofi deoarece amidonul din cartofi cu timpu iti afecteaza vederea! cand te speli pe ochi cu sapun lasa sa iti intre sapun in ochi dupa care te clatestiwinking o sa usture putin da e mult mai bine decat sa te usture de la flama si sa nu poti sa dormi