| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Plin numai de eczema pe burta pe maini si pe picioare si sa nu mai zis pe fatacryingFolosesc locoid (crema) dar dau dispar si iar apar.Am fost anul trecut la doctor si mi-a dat un regim. L-am respectat dar tot nu a disparut va rog cineva care a trecut prin asta sau ceva de genul sa ma ajute sunt disperat va rog eu vreau ca cineva sa imi raspunda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, eczema este o boala cronica. Mergi din nou la medic, iti va recomanda un regim alimentar, igienic (anumiti detergenti, anumite sapunuri/sampoane) precum si un tratament. Regimul alimentar si igienic trebuie pastrat toata viata, fara intrerupere.

| BunikuPetarda a răspuns (pentru Brigaela):

Am auzit de tratamentul numit Kombucco Orientalis cred ca e un fel de suc nu stiu exact. Poate fi bun pentru mine? De care fel sa iau? Trebuie luat pe cale orala sau e ca un fel de crema?

| Brigaela a răspuns (pentru BunikuPetarda):

Nu am auzit niciodata de asa ceva. Nu este un tratament, cel mult ceva adjuvant. Din cate stiu eu, pacientii cu eczema nu ar trebui sa foloseasca tratamente naturiste, fiindca risca sa faca alergii si mai mari. Nu ti-as recomanda asa ceva.

| BunikuPetarda a răspuns (pentru Brigaela):

Multi zic ca s-au vindecat cu acel tratament.Sti o crema mai buna ca locoidul? Sau ceva care sti tu ca e bun.

| Brigaela a răspuns (pentru BunikuPetarda):

Nimic nu este mai bun decat regimul strict alimentar si igienic. Si nimeni nu iti poate prescrie tratamente atat de puternice pe internet. Mergi la medic, nu te trata dupa ureche.