| anonim_4396 a întrebat:

Sunt racita stranut foarte des nu mai stiu ce sa fac am luat multe medicamente si am baut multe ceaiuri nici un efect! Aveti ceva ideei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

Daca in cazul unuei raceli ne indopam cu medicamente de la o simpla raceala atunci la bolile mai grele ce facem ...RULL: Raceala obisnuita trece in 7 zile cu medicamente si intr-o saptamana fara medicamente ...mai bine mergi la medic sa fi sigur/a ca e o simpla raceala :*

6 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Mananca mai multe citrice, fa o baie fierbinte(daca nu ai temperatura), pune pe cineva sa-ti faca o frectie cu solutia aia speciala, ia un theraflu si baga-te in pat. O sa-ti mai revii. Multa sanatate! Pupic!

| Raniia a răspuns:

Aceasta infectie a ta este cauzata de virusurile care ataca sistemul de aparare a organismului. Daca simptomele tale(rinoree,tuse, dureri de gat, cefalee) persista mai mult de doua saptamani inseamna ca acestea pot fi cauzate de o alergie.Du-te la medic pentru a -ti confirma un diagnostic si tratament adecvat.

| mona a răspuns:

O raciala nu trece de pe o zi pe alta, ai putina rabdare, fa si multe bai fierbinti asa incat sa transpiri

| Estera123 a răspuns:

Ceai de lamaie si macese, indulcit cu miere.
Tine picioarele in apa fierbinte, in care ai pus sare, timp de 10-15 minute.
Spune-i mamei sa iti faca frectie cu Carmol.
Ia Paracetamol sau Theraflu si stai invelita pana cand transpiri.
Mai baga in nas niste Olynth in cazul in care iti curge nasul.
Daca ai vitamine, ia. Mananca foarte multe fructe si mancaruri usoare.
Incearca sa nu mai iesi din casa in perioada asta, sau daca iesi imbracate foarte bine.
Fa asta cateva seri la rand si sigur iti va trece.

| ANAHsneaman a răspuns:

Du-te la medicul de familie poate el iti va prescrie niste medicamente mai bune sau ceva de genu succes big grin

| robyyyyyyy a răspuns:

Fa si u niste inhalatii