| anonim_4396 a întrebat:

sunt un baiat de 16 ani si am o problema de vreo 2 ani, pe car nu am luat-o in serios, :La inceput pe capul penisului au apurut mici crepaturi si cu timpul s-au extins.Si pe dunga de la capul penislui au aparut mici bubite, dar multe, pe car nu le luam in serios. Dar acum au aparut si pete rosi, tot pe capul pnisului.Ma poate ajuta cineva? Va rog mult... ajutati-ma! Ce pot sa fac ca sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci neaparat la un medic dermato-venerolog. Poate fi o infectie cu Candida sau cu o bacterie, poate fi o eczema sau un lichen plan, poate fi o leziune in cadrul unei infectii cu HPV (daca ai avut contacte sexuale neprotejate).
E foarte important sa mergi la medic, altfel boala se va agrava si va fi din ce in ce mai greu de tratat.
Cred ca iti este jena, dar nu ai de ce. Lucrurile astea se intampla si medicii au mai vazut mii de cazuri inaintea ta. Nu te vor judeca, nu te vor acuza de nimic, nu vor rade de tine.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Ti-ai inceput viata sexuala? daca da atunci mai mult ca sigur este o infectie cu transmitere sexuala... daca nu ti-ai inceput viata sexuala... si atunci poate fi o infectie fungica luata de alt undeva... wc-uri publice, stranduri... etc sau poate fi o alergie vb mariei... trebuie sa iti iei inima in dinti si fara rusine sa mergi la un urolog... sau cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie si sa ceri o trimitere de la el... poate fi ceva grav sau poate fi ceva banal... degeaba cauti raspunsuri aici ca nu vei primi... medicul care te vede personal poate sa dea un diagnostic... ei cu asta se ocupa... asa ca fara rusine si capu sus ca azi maine este un barbat... trebuie sa faci fata unor probleme mai putin placute... asta e viata din pacate plina de probleme pe care tu trebuie sa le rezolvi... ar fi bine sa te sfatuiesti si cu parintii tai... iar daca ai o prietena cu care ai o viata sexuala cat de cat activa... obligatoriu tratata si ea in acelasi timp cu tine... sau trimisa si ea la ginecolog... te rog sa iei problema ta in serios pentru ca se poate agrava si poti ramane cu sechele seriose ...multa sanatate...

| mioara a răspuns:

Du-te la un ginecolog sau urolog urgent.

| maria a răspuns:

Sa iti iei inima in dinti si sa mergi la un medic sa te vada si sa ii spui ce simti fizic, si mai ales de cand ti-au aparut micile crapaturi, bubitele, daca te jeneaza, te ustura, daca ai vreo mancarime.Important este sa ii spui cand ti-au aparut petele si daca au persistat.
Stiu ca iti e greu sa mergi. Vorbeste cu un prieten/frate mai mare daca ai, daca nu, cu un verisor sau cu tatal tau ( daca te intelegi bine cu dansul, fara rusine, caci e firesc sa vorbesi si sa spui ce ti se intampla). Nu mai amana, chiar daca iti e greu, jena sau ai o retinere. Ia-ti inima in dinti si mergi sa ii spui.
Poate fi debutul unei afectiuni
sau o simpla alergie de la anumiti detergenti utilizati la spalarea hainelor, in special la persoanele cu pielea sensibila sau de la prezervative, in cazul in care ti-ai inceput viata intima ( sunt barbati care fac alergie de la unele tipuri de prezervative), probleme urinare sau dermatologice( adica ce tin de boli de piele) sau de natura sexuala (unele pot sa apara in cazul unui contact sexual neprotejat( dar poate nu e cazu' ). Sanatate multa, sunt doar ganduri. Fa-ti curaj si mergi la medic. Tin pumnii stransi sa reusesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de multi factori, ati inceput activitatea sexuala? daca da poate fi o boala venerica, daca nu, raspundeti-mi ca sa stiu ce sa va scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contacteazama si eu am avut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da eu pot trebuie sa faci o baie vitala cu sa pun si ceai de kamila oke numarul meu este 0742069671