| Secreeeeeeeeeeet a întrebat:

Sunt un tip energic care iubeste sportul si am incercat multe sporturi si cel mai mult imi plac cele cu bataie. Cand eram mai mic ma temeam ca pot suferii modificari urate ale fetei, ( la lupte libere ti se fac urechile urate; la box iti rupe nasul, e posibil sa iti ramana turtit sau sa ti se umfle un pic permanent ). M-am batut de multe ori si am si mancat bataie, am si dat. Am forta si stiu sa ma bat, am pumnul tare si stiu unde sa dau, dar mai iau si eu si am luat de multe ori si vreau sa va zic ca la nas am o umflatura in partea de sus ( se mai zice podul nasului sa partea nazo-frontala ) si nu mi-am luat niciodata un pumn in nas, il am din lovituri stupide, deci nici nu imi imaginez cum va arata daca m-as lovi. Desigur, e posibil fiu lovit tare si sa nu sufere nici o modificare, dar mi-e frica. Nasul are o parte osoasa si parte cartilaginoasa. Conteaza daca ai lipsa de calciu? Adica, calciu iti face oasele puternice. De exemplu daca duci lipsa de calciu si te lovesti, ti se modifica mai usor? Ca sa stiu sa ma pun sa mananc multe lactate si probabil o sa iau si de la farmacie pastile cu calciu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Adinnaaaa a răspuns:

Poti sa te apuci de kickboxing, aici te bati mai mult cu picioarele... Dar poate sa iti dea si un picior in nas, dar daca stii sa te aperi, nu prea poate. Sper ca te-am ajutat. O seara buna!