| Panaite_Adina_Maria_2000 a întrebat:

Buna T.p.u! Ieri mi-am pus aparat dentar fix si ma dor dintii foarte tare,mai ales cand mananc.
ce pot manca, si ce pot face sa nu ma mai dor dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, te dor dintii deoarece l-ai pus ieri & durerea o sa dispara cu timpul

| Panaite_Adina_Maria_2000 explică (pentru BroascaCuElice):

Cam cat dureaza durerea?

| Panaite_Adina_Maria_2000 explică (pentru BroascaCuElice):

CAt mai dureza durerea?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Panaite_Adina_Maria_2000):

Primele 3 zile de dupa punerea aparatului dentar sunt mai nasoale

5 răspunsuri:
| RalucaAnastasia a răspuns:

Durerea o sa existe de fiecare data cand o sa iti schimbi acea sarmulita care leaga brechetii de pe dinti! Nu va mai fi durerea atat de intensa dar va exista! In principiu ar trebui ca durerea pe care o ai acum sa se diminuieze pe zi ce trece! Iti spun si din proprie experienta!

| Deea_Andreea_1991_Nzt4 a răspuns:

Foloseste glicerina daca te jenează si mănâncă alimente usoare. Dacă vrei fructe, poti sa le dai prin rozatoare( nu stiu denumirea populara) dar după 2 sau 3 săpt nu te mai doare si ai voie sa mananci vina! laughing