| CatalinaaM a întrebat:

Buna:*! Aceasta intrebare este pr cei care au aparat dentar! De curand, adica mai exact azi(30 iunie), mi-am pus aparat dentar. Si, vroiam sa ii intreb pe cei care au deja, daca la inceput v-au durut si pe voi tare, ca si pe mine, dintii? Si cat v-a mai tine durerea? In timp, o sa pot sa mananc oarecum normal(sa pot sa musc pe masele, sa mestec), si in cat timp nu o sa il mai simt asa de mult?happy. Aaa, apropo, este aparat dentar fix! Mersii mult:*. Sper sa ma ajutati! Dau funditaaa.:*

Răspuns Câştigător
| anonimgirl98 a răspuns:

Buna, draga!:*
Eu am fost ieri sa imi pun si pot sa spun ca dintii ma dor ingrozitor in momentul de fata.Azi-dimineata am mancat niste cereale si mi-a cazut un brechet din acela sau cum se scrie.La inceput nu e bine sa mananci lucruri dure, ca sa nu se desprinda aparatul.Doamna doctor mi-a dat niste sfaturi ca sa intretin dintii in timpul acesta cat voi purta aparat si cred ca ar putea sa te ajute si pe tine.In primul rand, evita alimentele dure, cum ar fi marul, morcovul, chipsurile, popcornul, alimentele lipicioase:jeleurile, caramelele, pentru ca se pot lipi de aparat si apoi o sa fie greu sa te cureti.Si bauturicarbogazoase, Pepsi, Cola sa nu bei. Dupa fiecare masa spala-te pe dinti in mod circular, adica, cum ai aparatul, in partea de sus fiecare dinte si partea de jos fiecare dinte. Apoi ma gandesc ca o asistenta ti-a facut instructajul, la fel cum mi-a facut si mie.Banuiesc ca ti-a dat periuta interdentara ca sa te cureti in zonele in care se depun resturile alimentare, si ceara din aceea ca sa o lipesti pentru a nu se inflama buza de la carligele acelea. Ei bine, pe mine azi-noapte m-a durut ingrozitor si a trebuit sa ma ridic din pat si sa fac cateva ture pentru ca durerea a fost ingrozitoare.Mama mea a sunat-o pe doamna doctor si i-a spus sa imi dea Nurofen ca sa imi aline durerea. Cel putin, la mine a functionat, si acum nu ma mai doare, oricum iau din 6 in 6 ore. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu doctorul tau, pentru ca s-ar putea ca la tine sa nu fie la fel ca la minebig grinSi bineinteles ca o sa poti manca normal, la inceput e mai greu deoarece dintii trebuie sa se acomodeze cu aparatul.Nu iti face griji pentru ca o sa ai la sfarsit niste dinti superbi:*
P. S:Am ales culoarea rozbig grin

7 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Păi, eu când mi l-am pus prima dată am plâns că nu am putut să mănânc.Dar e normal să te doară dinţii pentru că atunci ţii îndreaptă, dar nu va durea aşa mult durerea. Nu mânca gumă.

| 愛日本 a răspuns:

Păi, eu când mi l-am pus prima dată am plâns că nu am putut să mănânc.Dar e normal să te doară dinţii pentru că atunci ţii îndreaptă, dar nu va durea aşa mult durerea. Nu mânca gumă...

| znstr a răspuns:

Buna. Acum cateva luni mi-am dat si eu aparatul jos,si tot asa fix l-am avut. A fost groaznic prima luna, ca tragea foarte tare de dinti si eu cum ii aveam strambi rau. Doare cand musti sau apesi pe dintii din fata, mai ales cei de jos.
De mancat poti sa mananci dupa prima luna.1 luna jumate,cam asa,chestii mai tari,dar sa ai grija ca eu ma bagasem sa mananc odata niste masline cu samburi,si mi s-a dezlipit o chestie d-aia de pe dinte si mi-a luat ceva bani sa o lipeasca la loc. Trebuie sa eviti chipsurile,chestiile astea uscate,paine prajita, sa musti direct din fructe/sendvisuri. O sa te obisnuiesti, nu trebuie sa faci o povara din asta. Gandeste-te ca in 2 ani maxim o sa ai dintii perfecti,si priveste partea buna : poti sa-ti pui ce elastice vrei tu, toate culorile posibile, sau diverse combinatii de culoribatting eyelashes.
Bafta si numai bine!

| 37celsius a răspuns:

Eu am aparat dentar fix de vreo 6 luni, app ayi suntem in 29, durerea te va tine vreo 3 zile si dupa aia vei putea manca normal. Doare foarte tare la inceput is te va mai durea numai cand ti se fa schimba sarma si atunci la fel 2-3 zile. E posibil sa te mai doara din cand in cand cate un dinte dar nu te speria e normal. O sa veyi ca la inceput o sa iti faca rana aparatul dentar la gingie, am invata untruc ca sa nu mai patesc. Inainte de uclcare beau multa apa si in timpul noptii daca simt ca mi se usuca gura sau ca ma zgarie aparatu iar beau apa. Daca mai ai intrebari poti sa imi trimiti mesaj. Oricum, nu iti vei schimba sarma in fiecare luna, de obicei odata la 2-3 luni. In rest iti schimbi doar gumitele alea de pe dinti si alea nu dor

| 37celsius a răspuns:

Eu am aparat dentar fix de vreo 6 luni, app ayi suntem in 29, durerea te va tine vreo 3 zile si dupa aia vei putea manca normal. Doare foarte tare la inceput is te va mai durea numai cand ti se fa schimba sarma si atunci la fel 2-3 zile. E posibil sa te mai doara din cand in cand cate un dinte dar nu te speria e normal. O sa veyi ca la inceput o sa iti faca rana aparatul dentar la gingie, am invata untruc ca sa nu mai patesc. Inainte de uclcare beau multa apa si in timpul noptii daca simt ca mi se usuca gura sau ca ma zgarie aparatu iar beau apa. Daca mai ai intrebari poti sa imi trimiti mesaj. Oricum, nu iti vei schimba sarma in fiecare luna, de obicei odata la 2-3 luni. In rest iti schimbi doar gumitele alea de pe dinti si alea nu dor.

| kesha:D a răspuns:

Buna, eu am aparat dentar fix. toti am avut dureri la inceput(unii mai mari altii mai mici) perfect normale, inevitabile deoarece se petrece o schibare si dintii trebuie sa se acomodeze, acestea trec in 1-2 saptamani, maxim 3happy. eu dupa 2 saptamani m`am obisnuit cu el, aroape ca nu-l mai simteam si am putut sa manank normal pe masele, dar iti recomand sa nu musti cu dintii din fata pentru ca asta mi-a cauza mie o data dureri, sper ca ti-am fost de folos:*

| akira98 a răspuns:

Bunahappy Si eu am avut acum un an aparat dentar fix si l-am tinut 3 ani. Da, la inceput m-a durut fooarte tare dintii deoarece aparatul ii impingea (mrg "lucra cu ei")... si cred ca o perioada destul de lunga te va tine durerea, cel putin pana maxilarul tau se va obisnui cu aparatul. Sper ca am fost de ajutor:*:*