| Anonim1447799 a întrebat:

Buna,tatăl meu are tensiunea 14 cea mare si 10 cea mică, este așa de dimineața, a luat captopril, nu a mai avut pana acum tensiune, este un om sănătos, nu are alte probleme, in ultimile zile a băut mult sifon, sa fie asta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tensiunea nu este exagerat de mare. Nu spui ce varsta are.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

14 cu 14 nu este încă mare.

| Floridori a răspuns:

Sifonul poate avea un continut ridicat de sodiu si asta ar putea contribui la cresterea tensiunii.
Insa pentru o tensiune atat de mare, ar trebui sa existe un consum continuu de sodiu pe o perioada mai lunga.
Poate ca tatal tau mananca mai sarat si in combintie cu sifonul, are acest episod de tensiune crescuta.
Se considera hipertensiune o tensiune egala sau mai mare decat 14 (tensiunea sistolica) si 90 (tensiunea diastolica).
In cazul tatalui tau, tensiunea diastolica este extrem de mica, aceasta fiind mult sub 60 (aceasta fiind valoarea de referinta in cazul hipotensiunii arteriale, adica tensiune foarte mica. Mai exact tensiunea sub 9 cu 60).

Deci exista o diferenta foarte mare intre tensiunea sistolica si cea diastolica in cazul lui si singura recomandare pe care as putea sa o fac este sa mearga de urgenta la spital, mai ales ca ai spus ca in toata ziua aceste valori nu s-au schimbat.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tensiunea creste o data cu inaintarea in varsta.
Pentru varsta lui (nu stim care e ca nu ai spus) poate sa nu fie mare, chiar 14 nu e nimic grav din punctul meu de vedere.
Sa nu ia medicamente dupa ureche, daca nu sunt recomandate de medic, mai rau face, cum a facut azi unu' la stiri avea covid si se trata acasa luand cate 2 pastile de paracetamol de 500 mg la 4 ore pana a ajuns la urgenta cu insuficienta hepatica si alte insuficiente, apoi a murit.
Nu ai spus nimic de cum se simtea totusi la tensiunea aia. Daca doar din panica unor cifre a luat pastile, atunci nu e ok.
N-am auzit pe nimeni sa se simta rau de la sifon sau apa minerala.

| Anonim1447799 explică (pentru anonim_4396):

A fost la medicul de familie, nu a luat medicamente după capul lui, a mai avut probleme in trecut cu apa minerală dar a trecut mult de atunci, are 50 de ani

| badpanda a răspuns:

Cand am fost cu un coleg la medicina muncii avea 18.
Tatal tau cu 14 se agita degeaba.Cred ca are prea mult timp liber.

| Anonim1447799 explică (pentru badpanda):

Crede-ma,nu are timp liber.