| Seulbi a întrebat:

Bună dimineața!
De ieri dimineață continui să am tensiunea diastolică foarte mare (98). Mi-am luat tensiunea de cum m-am trezit și am vrut să țin contul pentru când voi merge la medic și aveam 127/98, abia trezită.

Nu știu ce s-a întâmplat, până ieri a fost maxim 85 diastolica, iar din senin nu mai vrea să scadă de 90-95. Am luat și Propranolol (5mg) la îndemnul unei doamne doctor de la medicină internă (cunoștință), care mi-a zis că e periculos să stau cu tensiunea diastolică atât de mare. A fost o scurtă perioadă de timp 120/78, apoi, când să o iau înainte să mă culc, aveam 125/98. Ciudat mai este că am și pulsul mic (75-80), deși acum am tensiunea 150/103 (m-am panicat când am văzut că am iar 98 tensiunea diastolică). Nu pot dormi de teama că pot face ceva, un AVC sau infarct...

Când devine tensiunea diastolică periculoasă? Pentru că 103 pare astronomică pentru mine... Dacă nu scade, mai pot lua Propranolol (10mg)? Care ar putea fi cauzele? Menționez că ieri am băut o aspirină, dacă are vreo relevanță și mi-a ieșit o tensiune super mică (86/47) care m-a panicat foarte rău, dar am realizat că este o eroare a aparatului și m-am calmat de atunci. Poate o aspirină să facă așa ceva? În rest, am mai folosit extravalerianic din când în când, pentru panică. Am și tiroidită autoimună cu hipotiroidism, în rest, nu mă știu cu nimic altceva.

Mulțumesc! An nou fericit și sărbători fericite! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Parcă am mai vorbit pe tema asta dar tu, ZERO reacție

https://www.tpu.ro/......ste-80-85/

| IarsiIar a răspuns:

Ma indoiesc ca te-ai sfatuit cu un medic.
La tine toate sunt anormale. Pulsul nu e mic. Tensiunea (si sistolica si diastolica) este mare la orice valori insiri tu acolo. Aspirina creste viteza de circulatie a sangelui. Desi pe total e benefica, mie cardiologul mi-a interzis-o. Si tot ce contine aspirina.
Lasa cunostintele, lasa TPU si mergi la un medic adevarat.

| Seulbi explică (pentru IarsiIar):

Chiar am făcut-o, doar că nu este medic cardiolog, ci pe medicină internă. Când i-am spus de tensiunea avută de dimineață (127/98), mi-a zis să merg la cardiolog și să iau Propranolol, pentru că tensiunea diastolică e prea mare și nu e bine să stăm mult timp cu ea așa... Știu că valorile tensiunii sunt mari, de aia m-a și îngrijorat. Acum, nu știu ce s-a întâmplat, dar o am 110/77 și puls 80. După această experiență, cu siguranță voi merge din nou la cardiolog. Am fost acum două luni, iar la ecografie și ekg inima a ieșit sănătoasă, dar nici nu cred că e normală o astfel de tensiune diastolică, doar dacă nu cumva stresul o poate crește atât de mult.
Mulțumesc pentru răspuns!

| IarsiIar a răspuns (pentru Seulbi):

Daca inima e sanatoasa, atunci totul e pe fond psihic.

| Seulbi explică:

Am uitat să menționez, am început să am un fel de simptome de răceală (tuse, durere în spate, dureri de oase, senzația de febră, mă ard ochii, etc), dar nu știu dacă o răceală ar putea crește tensiunea, mai ales pe cea diastolică.