| Tudoraaa a întrebat:

Timp de 2 ani am purtat aparat dentar, în urma căruia, imediat, ortodontul mi-a pus o gutieră de sârmă în spatele dinților pe care trebuia să o țin tot 2 ani. Eu încă o țin și aproape se fac 3 ani. Problema este că de la un timp doi dintre dinții prinși în gutieră au început să se depărteze.
Vreau să vorbesc cu ortodontul despre asta și vreau să îi reîndrept. Știți cumva daca e necesar să port din nou aparat dentar sau e posibil ca, pur și simplu, să îmi regleze doar gutiera în așa fel încât dinții să revină la forma inițială dată de aparat?
Dinții nu sunt încălecați și nu am impresia că e o problemă greu de rezolvat, dar aș vrea totuși să știu cam la ce să mă aștept. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

De unde sa stim noi? porblemele astea sunt atat de complicate in cat eu as merge direct la medic sau la mai multi medici sa aflu parerea macar a 3 ortodentisti difereiti si as face o medie.
Chiar ai nevoie? sa modificici dintii sau este o fita a ta!
Ia mai gandeste-te daca nu cumva faci asta doar asa din lipsa de ocupatie!
poate stici dintii mai tare!
eu iti recomand daca o faci doar asa de fite sa te opresti si sa stai cuminte!

| Tudoraaa explică (pentru RxTx):

Nu este problema ta ce interes am eu în a-mi îndrepta dinții. Am cerut ajutor.
Dacă tu nu ești capabil să îl oferi, nu-ți mai pierde timpul aiurea scriind porcării pe aici.