| evowarr11 a întrebat:

1.De la ce sau din ce cauza se formeaza limbrici?
2.Ce remedi naturiste impotriva limbricilor mai stiti in afara de laptele cu usturoi si zeama de varza murata(moarea)? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. limbricii sunt niste paraziti intestinali (Ascaris lumbricoides) care se transmite pe cale fecal-orala. Adica o persoana ii elimina prin scaun, nu se spala apoi corect pe maini, pune mana pe clanta de a baie, pe late obiecte, tu vii si pui mana in urma lui, iei ouale de limbrici lasate de el acolo si le duci la gura.
2. remediile naturale doar ajuta tratamentul medicamentos. Cel mai eficient este reprezentat de semintele de dovleac necoapte (crude)

| Felys a răspuns:

De regula de la animale poti lua,caini,pisici,le atingi si fara sa vrei iti atingi nasul,gura,cat priveste remediile naturiste nu sunt suficiente,ajuta dar ca sa scapi de lighioanele astea tot iti va trebui si medicamente,oricum sarea in exces poate scoate limbricii,de aceea se si da sare la porci, la oi, eu si la catel ii pun sare in supa care i-o fac, tocmai ca sa nu se inmulteasca limbricii prea mult, si cu toate astea imi recomanda medicul deparazitare medicamentoasa la fiecare 3 luni, deci daca ai animale e foarte usor sa inghiti si tu oualele de limbrici