| mdc98 a întrebat:

Buna TPU!
A consumat cineva colagen? Am vergeturi si imi tot apar, sunt plina pe picioare si as dori sa cumpar colagen ca si supliment alimentar insa nu am consumat niciodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te ajuta colagenul in cazul vergeturilor, nici alte suplimente, nici cremele mincinoase care zic ca asta fac!
Exista totusi posibilitatea ca anumite vergeturi sa poata fi indepartate cu tehnologia laser, sunt sigur ca acum exista aparate profesionale speciale pentru vergeturi, trebuie doar sa cauti o clinica de aceasta dermato-cosmetica cu aparatura de asta scumpa.
Oricum ai nevoie de multe sedinte si pretul va fi pe masura, insa eu cred ca o parte dintre vergeturi vor disparea.
Cauta pe net, fa research, suna si intreba!
Ce spune fata aia cu uleiuri sunt doar aberatii, vergeturile sunt "rupturi", micro si maroleziuni in piele, ele nu se mai refac cu ulei sau cu pastile! E ca si cum ai zice ca o cicatrice medie o vindeci cu usturoi!

| mdc98 explică (pentru Simpatic):

Am facut ceva tratament cu radiofrecventa gen aproape laser si niciun rezultat, am dat o gramada de bani aiurea.
Deci ai spus ca o parte din vergeturi vor disparea? Pentru ca ai spus mai apoi ca sunt rupturi ale piele si nu se mai refac nici cu ulei sau pastile.

| Simpatic a răspuns (pentru mdc98):

Acum m-am documentat mai bine si am inteles de ce ai pomenit de colagen, insa nu suplimentul cu colagen pare sa estompeze vergeturile, o definitie a vergeturilor ar putea fi " Leziuni determinate de ruperea fibrelor de colagen de la nivelul pielii"

Exista metode de tratare a lor insa nu le va "sterge" 100%, ele se estompeaza si cu timpul sa stii! Adica cele rosii devin cu timpul albe sau de culoarea pielii astfel ca unele vor fi greu sesizabile

Citeste despre ele si tratamentele existente in urmatoarele articole:
https://www.reginamaria.ro/......-preventie
https://www.medicover.ro/......,750,n,295

Cel mai bine cred ca este sa cauti un medic dermatolog foarte bun si sa te indrume catre cea mai eficienta metoda in cazul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile apar la de ingrasat foarte mult, practic se crapa pielea si asa ramane pe veci.
Nici colagenul si nici suplimentele nu au cum repara o piele crapata!
Dar poti pune mana serios sa faci sport, sa mananci sanatos cu mulet viatmine si minerale, sa nu te mai ingrasi, ca asta este adevartul motiv al aparitiei vergeturilor.
Unica solutie pentru a elimina vergeturile este operatia estetica cu laser, care este extrem de scumpa si foarte dureroasa.

| mdc98 explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am ingrasat, tocmai ca am slabit si ma mentin, fac sport de 4-5 ori pe saptamana, beau 2.5-3 L de apa pe zi, mananc foarte sanatos, nu mananc prostii, dulciuri, paine etc, si iau si suplimente cu vitamine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mdc98):

Asa este, vergeturile apar si in cazuri de slabit drastic!
Am spus numai de ingarsat pentru ca in 90% de cazuri acela era motivul real, dar aparitia vergeturilor se poate intampla si la cei care slabesc foarte rapid.

https://doc.ro/frumusete/mit-sau-adevar-vergeturile-nu-se-vindeca-niciodata

| mdc98 explică (pentru Violleta2022):

Pai tocmai ca nu am slabit drastic, am urmat anumite sfaturi si am slabit sanatos, adica 4 kg pe luna am slabit nu mai mult.

| mdc98 explică:

Nu, dar am incercat multe solutii impotriva vergeturilor, si nu reusesc sa le fac sa stopeze, imi tot apar desi nu ma mai ingras.

| Alexandraaaaa6ioana a răspuns:

Buna
Ar trebui sa te duci la un dermatolog ca sa-ti recomande el ceva. Nu e in regula sa iei pastile de capul tau. Am si eu aceeasi problema si mie mi s-au recomandat niste uleiuri speciale pentru vergeturi.
Cel mai bine este sa ceri sfatul unui medic!

| Alexandraaaaa6ioana a răspuns (pentru Alexandraaaaa6ioana):

Vergeturile pot aparea de la slabire? ingrasare sau de la cresterea rapida in inaltime. Folosesc aceste uleiuri recomandate de dermatolog si vad deja schimbari drastice dupa o luna de folosire.

| mdc98 explică (pentru Alexandraaaaa6ioana):

Tie ti-au aparut de la ingrasat sau slabire? Imi spui te rog si mie ce uleiuri folosesti? Sunt rosii sau albe vergeturile tale?

| Alexandraaaaa6ioana a răspuns (pentru mdc98):

Mie mi-au aparut de la crestere excesiva in inaltime. Ale mele sunt rosii, dar din cate stiu uleiul functioneaza si pentru cele albe. Iti las un link cu uleiul de pe eMAG mai jos:

https://www.emag.ro/......D4DDC2MBM/

| mdc98 explică (pentru Alexandraaaaa6ioana):

Multumesc frumos.
Si imi poti spune te rog ce efecte ai vazut? Cele rosii s-au transformat in vergeturi albe sau au disparut cu totul?
Eu am folosit Bio Oil pe cele rosii.
Multumesc.

| Alexandraaaaa6ioana a răspuns (pentru mdc98):

Cele rosii au disparut complet din fericire