| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 luni (56) zile am fost calcat cu masina pe laba piciorului stang. Aveam rupte 3 metatarsiene si peroneul. Si la 1 metatarsian (ala mare) am fost operat de 2 ori. Odata mi-au pus tija si dupa aia s-a mi-o scoata. Am stat 45 de zile in ghips si apoi muchiul meu era atrofiat 100% nu mai aveam deloc muschi. Dupa ce mi-am dat tija jos ( a doua operatie ) piciorul era strans si vai de mama lui! Acum dupa 2 saptamani de cand am iesit din spital mi-a zis doctorul ca pot sa incep recuperarile. Da! fac mai mereu dar cand ma ridic sa merg cu cadrul tin piciorul ridicat din pamant deoarece am mers cu bicicleta unui prieten ( fraier am fost ) si cand m-am oprit am cazut exact pe partea stanga ( problema ) si am trantit piciorul jos. Mi l-am ruxat ( prost is ) si acum dupa cateva zile dupa ce a fost ruxat e mai bine dar tot nu pot sa ma sprijin pe calcaie( locul ruxaturii a fot la bila piciorului ) deoarece ma doare insuportabil. Ai mei spun ca trebuie sa fac inapoi muschii si tendoanele, dar ei nu ma inteleg ca nu pot sa fac asa ceva. Ce as putea sa fac? Va roog mult ajutati-ma! Ce as putea sa fac sa-mi relaxez piciorul si sa pot si eu sa ma sprijin cate putin pe el? Funda + Vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Fizioterapie cred ca este raspunsul pentru tine.

Usor usor o sa incepi sa iti recuperezi piciorul, poate nu 100% dar destul de mult.

Asa ca mergi la fizioterapie.