| teiubescteiubescteiubescteiubescteiubesc a întrebat:

Acum 2 saptamani am fost operata de apendicita si totul a fost bine.Pe biletul de externare scrie la diagnostic:"Coproliti in lumen","Aderente Jackson" si "Apendicita acuta". Nu stiiu ce inseamna primele doua.Ma puteti ajuta? funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Coprolitii sunt mici pietricele care se formeaza in intestin prin precipitarea sarurilor din alimente si apa. Daca un astfle de coprolit intra in apendice, ii blocheaza lumenul (orificiul) si da apendicita acuta. Asta este cauza in marea majoritate a apendicitelor acute.
Aderentele sunt niste zone in care intestinele se lipesc intre ele, incercand sa limiteze o infectie. Aderentele Jackson sunt cele care se formeaza in zona cecului in apendicita acuta, pentru a proteja organismul de o eventuala peritonita.