| AnaAnn98 a întrebat:

Acum cateva luni bune ( 7-8) aveam dureri de burtă, amețeli si diaree. Nu prea mâncam calumea si aproape deloc si m -am gândit ca acela ar fi motivul. Am avut o alimentație echilibrata si totul a revenit la normal. Tin să menționez ca am 16 ani si de prin aprilie fumez. Acum o luna cam asa, am avut din nou dureri de burtă și din nou, nu mâncam calumea. Asta a tinut 2 zile. In a doua seara, defapt dimineață pe la 2-3 ( adorm destul de târziu fiind vacanță) aveam garaieli si imi venea acidul pe esofag ..de vreo 3 ori. Am început din nou sa mănânc calumea si totul a fost.ok. Până azi. Din nou adormit tarziu si m-am trezit pe la 12, am.simtit ca imi e rau si am adormit. La 3 m am trezit cu stari de voma si dureri de burta. Acum imi vine sa vomit, imi trece si ma.iau durerile de burtă. Si din nou diaree. Cand ma trezisem mancasem supa dar nu mi a trecut. E ciudat deoarece cand stau pe spate intinsa am senzatiile acelea dar mai ameliorate. Cand ma ridic însă sunt mai intense. Mi-am bagat si degetele pe gat ca sa vomit odată dar nimic. Am atipit vreo 1 ora si aveam senzația ca mi-a trecut dar nu a fost asa. I-am spus si mamei si a zis ca peste 2 zile mergem la analize. Ce ar putea fi? Ps: nu pot manca din cauza senzației de voma si încerc sa ma hidratez cat pot.Sunt 8 ore de când nu imi trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu la analize.Parerea mea e ca ai viermi intestinali. Oxiuri mai precis, chiar daca nu te mananca in zona anusului, aia fac praf in intestine. Senzatia de voma de la ei poate fi sidiareea la fel. Sa ceri sa ti se faca si analize la fecale.

| PeFuga a răspuns:

Probleme cu stomacul, aciditate crescuta, probabil e prezent si minunatul helicobacter pylori... cert e ca trebuie sa ajungi in perioada urmatoare la un gastroenterolog si sa faci niste analize mai amanuntite pentru a vedea ce tratament este recomandat. Pana ajungi la medic, mergi la farmacie si spune pe scurt ce simptome ai. E posibil ca dupa un tratament medicamentos recomandat de farmacista sa dispara starile de greata si sa nu mai simti nevoia urgenta de a ajunge la spital, insa recomandat este sa faci totusi nise investigatii in acest sens!

| Helly1226 a răspuns:

Ar putea fi destul de multe cauze pentru simptomele tale. Cele mai probabile ar fi infectia bacteriana, parazitii intestinali sau dischinezia biliara care are legatura cu alimentatia proasta.