| Aenoenienanonim a întrebat:

Salut.am si eu o problema de santatete.nu am mai avut pana acum asa ceva...acum 3 zile... m-am trezit dimineata ametit.si am crezut ca e din cauza ca nu mancasem. Am fost sa mananc.nu am avut foarte mare pofta de mancare, am mancat putin, apoi am luat o piersica si am plecat la strand. Inca nu imi trecuse ameteala. Apoi am sarit in apa, am intrat putin la fund, si cand am iesit nu ma mai puteam tine pe picioare. Am plecat spre casa, si am adormit. M-am trezit a doua zi si mai ametit. Era pur si simpu o senzatie de carusel, simteam ca se invarte totul cu mine. Ce mai, nu puteam sa vad, atat de ametit eram. Am incercat sa mananc, dar tot ce mancam, vomitam, absolut tot, si apa, suc. Apoi am chemat salvarea, mi-a facut o injectie, cred ca ceva pentru vomat (pentru ca ameteala inca aveam). A doua zi, tot eram ametit, dar puteam sa merg, sa mananc un pic. Azi am senzatii de voma, adica. acum nu am nimic, acum cred ca vomit si fug repede in baie. Imi e si frica sa ies pe afara. Sa nu mai zic de starile de greata pe care le am in permanenta. Si inca mai am putina ameteala. Daca puteti sa imi spuneti si mie ce am. va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aca ceva e straniu la tine probabil inainte sa ai aceste simptome de ameteala nu aveai o alimentatie buna (adica nu mancai adecvat si nu respectai mesele zilei) mananca bine dimineata o cana cu lapte si 2 felii de paine cu gem dupa masa felul 1 si 2 si seara ceva mai lejer un sandvis sau niste cartofi prajiti si mai vb sper sa-ti fie de bine.winking

| Baby a răspuns:

Cred ca ai ramas insarcinat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragă sasuke, problema ta poate deriva din mai multi factori.
Primul factor este căldura asociată cu o alimentaţie necorespunzătoare. Al doilea factor: consumul de apă minerala si sucuri carbogazeificate plus expunerea prelungita la soare (mai mult de 3 ore in perioada orelor 11:00-18:00). Iar cel de al treilea factor consta in privarea de somn. Pentru starea de voma si greată - se recomanda sa consumi suc de lamaie (o jumatate de lamaie stoarsa) sau mâncată cu putin zahăr. Se pot administra si medicamente, cele mai eficiente sunt metoclopramidul si emetiral (proclorperazina). Desigur se poate administra si triferment. Încearcă sa eviti in perioada aceasta consumul de oua sau carne de peste gras ori alte alimente de origine animală sau vegetală bogata in grasimi (ex. unt, smantana, maioneza etc.)
Poate fi si o infectie (daca ai febra) pentru ca am inteles ca mai mergi la strand, unde poti contacta infectii usor. Orice ar fi, e bine sa consulti si medicul de familie.
Iti doresc sa ai parte de sanatate si sa nu te mai confrunti cu astfel de probleme. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am omis sa îţi spun că aceste simptome apar si în cadrul efortului fizic susţinut dar şi în cazul unui stress emoţional. Daca observi o paloare a fetei poate fi si gastrita. Poate nu e cazul la tine... dar valori crescute ale glicemiei (respectiv ceto-acidoza diabetică) pot conduce si ele la astfel de simptome. happy