| Detectiv a întrebat:

Acum cateva zile am stat afara seara imbracat subtire, iar acuma am dureri ingrozitoare. Ma doare gatul si plamani cand respir, cand inghit ma doare si in stomac, ma dor chiar si maselele. Vreau sa stiu ce pastile/tratament ar trebui sa iau? Cum se numeste boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rosalyn a răspuns:

Buna! Poti lua Nurofen raceala si gripa sau Coldrex (din 6 in 6 ore) si doar in cazul in care ai rosu in gat poti lua antibiotice (iti recomand cefalexina), iar pentru durerea de gat poti lua Decasept sau Tantum (nu mai mult de 3 pastile pe zi). Daca ai dificultati la respiratie, senzatia de apasare la nivelul plamanilor, mergi la medic. De asemenea iti recomand sa bei cat mai multe lichide (ai putea inlocui apa cu ceai neindulcit) si sa nu iesi din casa, decat daca este absolut necesar.
Get well soon!winking

4 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Ai o viroza respiratorie, ia antiinflamatoare, fa bai fierbinti, bea ceaiuri calde cu lamaie. Antibioticul se ia doar daca faci febra foarte mare, si oricum trebuie sa iei minim 7 zile. Sanatate!

| 5SNZ a răspuns:

Pai ia nurofen receala si gripa.sau antibiotice amoxicilina. sau mai bine, mergi la doctor sa te consulte si sa ti dea o reteta.

| Detectiv explică (pentru 5SNZ):

Am luat nurofen si ampiclina, oare ce as putea avea?

| Detectiv explică (pentru 5SNZ):

Am luat nurofen si ampiclina, oare ce as putea avea? Si cand vorbesc ma doare gatul de mor si sunt si ragusit.