| UnTipObisnuit a întrebat:

Acum, de dimineata, m-am trezit cu o durere de gat exasperabila (muschiul gatului extern, neck pain nu throat pain).
Pot tine capul doar spre stanga, ca daca il tin drept sau incerc sa il indrept imi apare o durere chinuitoare.
Mentionez ca este pe partea dreapta si mi s-a intamplat asta doar de 2 ori in viata, 3 cu astazi.
Pana acum ramaneam toata ziua cu capul aplecat spre stanga si asteptam pana seara. Dar tinea si 2 zile uneori. Durerea m-a trezit din somn la 5 dimineata si nu mai pot.
Va rog sa ma ajutati, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea blocaje dureroase se intampla daca ai dormit cu gatul sucit si s-au blocat muschii.
Trebuie sa-ti faci masaj usor la tendonul care doare, incercand sa faci aplecare a capului in aceea directie si invers, respectiv usoara rotire a capului, stanga-dreapta, cat mai larg.
Va durea, e drept, fiindca muschiul blocat iti apasa nervii, dar e singura solutie.

Poti ajuta punand un pic de un gel anti-inflamator pe zona blocata (cat un bob mic de fasole), intinzand si frecand in piele. Asemenea geluri sunt: voltaren, diclofenac, diclac.
In lipsa, poti aplica o compresa cu apa cat mai calda pe zona pentru cateva minute.
In ambele cazuri miscarile de gimnastica le poti incepe cu cca 5 minute dupa aplicare.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Cervicalgie" denumeste durerea din zona cefei care nu iradiaza spre alte zone (umeri, brate).
Vezi, in link, cum se poate trata : https://doc.ro/sanatate/cervicalgia-a-treia-cea-mai-comuna-durere

| anonimg a răspuns:

Ai dormit urât. Trebuie să faci exerciții ușoare pentru gât, și nu numai.

| UnTipObisnuit explică (pentru anonimg):

Nu pot face. Efectiv cand imi intorc capul, apare o durere insuportabila, ce ma blocheaza direct.

| anonimg a răspuns:

Folosește comprese cu apă caldă.
Iar la farmacie poate că există mai multe posibilități care te-ar putea ajuta.

| UnTipObisnuit explică:

Am rezolvat problema. Multumesc foarte mult!

| Tuca10 a răspuns:

Ohh, saraca de tine,, si mie mi s-a intamplat, trebuie sa te chinui sa stai cu capul cat mai drept ( ai tras curent), stai cu capul drept si cu ceva cald langa (sub cap), din 5 in 5 minute incearca sa-l mai misti in dreapta cat poti. O sa-ti treaca peste o saptamana.Sanatate!