| anonim_4396 a întrebat:

acum imi dau seama ca,cam de un an am anxietate, atacuri de panica frica asta asa din orice, adica pentru anumite persoane, nu stiu de ce persoanele rele, negative cum vreti sa le spuneti le simt imi e frica de ele. Pur si simplu nici corpul nu mi-l mai pot controla, incep sa tremur, cine a trecut prin asta stie. Of ideea e ca totul a inceput de la niste vise. Care au evoluat. Cu timpul am observat ca daca nu mai vad acele persoane imi e mai bine. Dar daca le vad pe strada pur si simplu mi se pune un nod in gat, ma sufoc, tremur am sentimentul ala de antrenalina in tot corpul. Nu inteleg de ce. A inceput sa imi fie frica de persoane pe care nici nu le-am mai vazut de ani buni (peste 7) si doar de la o idee care mi-a venit in cap (la fel o persoana negativa ) efectiv am trecut prin multe si chiar nu stiu ce sa fac. Ma simt ciudat. In momentul asta in care scriu simt ca ma sufoc cu telefonul in mana. Va rog un sfat o parere orice...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Acesta se ocupa de bolile nervoase si psihosomatice.

| Crackman a răspuns:

Sunt de parere ca ar trebui sa vezi un paiholog. Te rezolva el sa vada de unde fricile astea.
Si sincer sa fiu nu am alta idee.

| StrongHeart a răspuns:

Respira adanc, aminteste-ti.Esti doar un om, un simplu jucator in acest joc care nu se mai termina.Nu mai acorda atata atentie la lucruri care nu merita.
Traieste-ti viata, e prea frumoasa sa o traiesti in panica si stres,
Si eu am avut problema cu visele, chiar foarte foarte urate, ani de zile numai cosmaruri.Aminteste-ti ca toti trecem prin lucrurile astea, gaseste lumina de la capatul tunelului.
Regaseste-te pe tine, poti mult mai mult decat iti imaginezi, nu are rost sa te consumi aiurea pentru altii.
Iti trece viata si nu apuci sa vezi ce frumos poti sa traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine tratamentul cu xanax și seroxat ma scăpat cred ca simptomele revin dacă intrerupi tratamentul (nu e o regula) doar tu te poți ajuta dar e ok și un psiholog dacă ești la capătul puterilor tremurul o sa îți dispară odată cu eliminarea anxietății cred ca suferi de anxietate generalizata ca asta da atacuri de panica și tremur și agorafobie se vindeca mai greu de vindecat e depresia crede-mă vb în cunoștință de cauza

| Hehdhdjeheh a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu sincer daca e neaparat anxietate generalizata. Pentru ca am un motiv din care ma tem. Sau poate doar eu il consider un motiv.

| anonim_4396 explică (pentru Hehdhdjeheh):

Asta medicul psihiatru știe el îți va da diagnosticul eu doar mi am zis părerea deja e un stadiu grav când tremuri de la anxietate și trebuie tratat, deci ție ți se face rău doar când vezi unele persoane nu toate? Înseamnă că e o frica nejustificata sau tiau făcut rău acele persoane speciale de care spui tu ori le consideri tu o reala amenințare deși poate nu sunt dacă ai atacuri de panica și tremuri cam aduce puțin a anxietate generalizata se vindeca greu acest tip de anxietate sau o fi tulburare anxioasa

| Speranta12 a răspuns:

Sa stii ca si eu am trecut prin atacuri de panica, lipsa de aer, respiratie grea, tremuraturi si anxietate. Daca citesti prin intrebarile mele o sa vezi.

Eu tot ce-am facut a fost sa-mi ocup mintea cu lucruri care imi plac, care ma relaxeaza. Am cautat sa rad, sa ma pun in situatii in care sa ma simt bine. Merg in colectivitati de oameni unde ma simt bine, in cadrul carora se vorbeste frumos si se vorbeste despre teme de discutie ok, pasnice, interesante. Mi-am ocupat mintea sa aflu lucruri noi si sa invat in continuare la scoala.

Eu am observat ca atunci cand fac calcule sau in general cand invat sau imi indrept atentia catre invatat la ceva, imi trece anxietatea. Cand calculez, cand analizez date, cand iau decizii.

Sau cand citesti, calatoresti, asculti muzica, sari, faci sport, dansezi, razi, te joci, vorbesti liber, glumesti, te distrezi, calatoresti, te plimbi prin parc, fredonezi melodii, urmaresti video-uri inspirationale, cand faci voluntariat, cand mergi in drumetii cu tinerii ca tine, cand construiesti ceva, cand esti la un festival etc.

Dar cel mai tare iti pierzi anxietatea cand treci de ceva greu si treci cu bine peste acel ceva. Atunci prinzi incredere in tine. Si incet incet iti planifici si viitorul. Simti ca si cum iti cresc flori in cap, ca si cum ti se aprind becuri in cap si zaresti noi oportunități. Noi drumuri in viata. Iti lasi pielea veche la o parte si te transformi. Ca serpii. Te schimbi.

Peste cativa ani o sa ai alte ganduri. O sa cresti. O sa devii un/o tanar/a mai increzatoare si cu dorinta de a realiza lucruri. Cu dorinta de a fi cineva. Cu dorinta de a invata. De a-si forma o cariera. De a vedea lumea. De a avea o casa. De a avea o familie. De a-i ajuta pe altii. De a fi mai aproape de parinti... De a apartine unei comunitati si a contribui la cresterea valorii ei, ajutandu-i pe ceilalti.

Pentru cateva momente stai in liniste si indreapta-ti atentia de la anxietate si tremuraturi catre inima ta. Ce observi?
Ca respiri. Ca esti tanar/a. Esti viu/vie. Esti o floare in crestere. Nu-ti pune chiar tu insuti piedici in calea ta. Bucura-te de varsta si viata din tine. De suflarea pe care o ai. Nu lasa pe nimeni sa-ti fure viata din tine. Tu esti cel mai pretios pentru tine. Daca tu esti sanatos, le poti invinge pe toate.

| Speranta12 a răspuns:

Xanax nu-ti face bine la corp. Nu lua medicamente si sa speri ca-ti va trece anxietatea. E provizoriu de la ele si iti altereaza mintea si luciditatea. Nu te atinge de alea.

Totul se regleaza mental. Tu te reglezi singur/a, observandu-ti lipsurile si asumandu-ti responsabilitatea sa te schimbi, sa te îmbunătățești, sa evoluaezi. Eliminand gunoiul mental si avand o minte mai curata si mai rationala. Asta se realizeaza in timp citind, experimentand, uitand. Cand mintea ta uita, anxietatea dispare de la sine.

Nu mai acorda atentie gunoiului mental si acorda atentie lucrurilor importante din viata ta si totul se va schimba.

| Hehdhdjeheh a răspuns (pentru Speranta12):

Fata de anul trecut sunt mai bine. Dar tot imi amintesc imi apart motive noi. O zi mi se poate ruina doar vazand o persoana. Fara ca ea sa imi faca nimic

| JulyDreams a răspuns:

Am avut si eu o forma de anxietate. M-a ajutat socializarea. Simplul fapt ca discutam cu cineva despre asta. Cu timpul a trecut. Poti incerca sa vorbesti cu un prieten bun despre problemele tale. Sau daca n-ai prieten bun, poti incerca la un psiholog. O sa iti treaca. Fii optimist.

| Hehdhdjeheh a răspuns (pentru JulyDreams):

De fel sunt o persoana foarte sociabila si am vorbit cu multi despre asta si intr-adevar ajuta. Problema e ca in preajma acelor persoane si cel mai bun prieten nu are cum sa ma calmeze.