| TheVampireDiariies a întrebat:

De la un timp, am inceput sa am atacuri de panica, adica mai mult incep sa plang, toate lucrurile rele pana la cele mai marunte care le-am facut sau mi s-au intamplat se aduna apoi se amplifica si izbucnesc in plans, ma dor toate partile corpului, e ca o stare de depresie, de tristete atat de adanca incat simt ca ma sufoc, imi este frica de la un timp sa mai las asta sa se intample findca e groaznic, sunt trista, si m-am si taiat acum ceva timp in urma. Nu stiu de ce, asa mi-a venit findca eram foarte trista, am avut probleme in familie foarte multe, de sanatate, cu prieteni si chiar in dragoste. Sunt o fata timida, sunt rusinoasa, nu comunic mult cu oamenii, mereu sunt pe ultimul loc, oamenii ma parasesc mereu. Va rog ajutati-ma sa-mi revin, spuneti-mi ce sa fac. Inainte eram altfel, de la o despartire am inceput sa-mi ies din minti. Gandesc totul mai intens, suntele ascutite parca ma infioara, am cosmaruri, nu exista zi fara sa plang. Din cate am inteles este anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Da, dacă nu ai de gând să te duci la psiholog te sfătuiesc să dai atenție calităților tale, să le dezvolți, ocupă-te de părțile tale bune din tine. Știi că în sinea ta ești un om bun și asta contează mai mult decât popularitatea sau câți prieteni ai. De exemplu un om glumeț nu prea are parte de relații serioase deoarece lumea tinde să creadă că e neserios, asta înseamnă că trebuie să renunțe la calitatea lui de glumeț pentru că lumea nu îi vede adevarata valoare și îl etichetează? Nu. Deci nu fă pe plac celor din jur ca să fii acceptată ci fă ceea ce crezi că vrei sa fii sau să faci. Știi că undeva în lumea asta există o persoană care ți se potrivește, de ce să te schimbi acum doar ca să fi acceptată de cineva care nu te apreciază cum ești acum. Trăiește după propriile reguli și ai răbdare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!