| ZapaciLaa a întrebat:

Acum o luna mi-a picat plomba la o masea permanenta si au mai ramas din ea doar peretii. E sparta de tot si se vede gingia. Dentistul mi-a spus ca atunci cand plomba va pica maseaua trebuie scoasa, dar mi-e frica, ca ma va durea. Am probleme de cand eram mica cu frica de dentist.
Va rog un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Daca radacina e buna, ti-o va reconstrui. Am patit la fel anul trecut si mi-a pus pivot pe radacina si a reconstruit-o. Nu a durut absolut deloc si nici nu costa mult. Mergi la dentist si vezi despre ce e vb pentru ca nu ti se va repara daca trece timpul ci, din contra. Curaj!

| fabiola a răspuns:

Daca radacina este sanatoasa se mai poate plomba, daca nu se scoate! De durut, nu te doare pentru ca te anesteziaza! Cand se pierde efectul anesteziei iei un calmant!

| didutu_6969 a răspuns:

Daca nu se mai poate face nimic pentru maseaua aia (si eu am avut un caz asemanaor dar o reusit sa imi replombeze maseaua), trebuie scoasa, cere-i dentistului sa iti anestezieze zona sa nu simti nimic, daca tot iti este frica du-te cu o prietena sau chiar cu mama ta, cu cine te intelegi bine, astfel timpul de asteptare va trece mai usor. Curaj!