| DoarAlin a întrebat:

Joi am fost la dentist hotarat sa mi se scoata maseaua. Cand m-am pus pe masa de consulatatii, dentistul mi-a spus ca nu vrea sa-mi scoata maseaua pentru ca este buna, si este masea "de lapte" sau ceva de genul.
Eu am mers hotarat sa mi-o scoata, pentru ca de mai bine de 2 saptamani ma lupt cu durerile de masea. Am si uitat numarul de antibiotice si calmante au intrat in corpul meu. Nici un rezultat din partea antibioticelor. Asta inseamna ca nu am infectie?
Eu am carie sau aveam, nu stiu inca. Probabil de la dulciuri, sau de la faptul ca am spart atat de multe seminte incat mi s-a facut o gaura destul de mare. Maseaua nu m-a mai durut de peste 1 an, acum 2 saptamani m-a luat din nou.
Prin gaura maselei mi-a iesit o bucata mare de carne (gingia presupun). Care nu mai dadea inapoi. Mi-a taitat-o dentistul, si cred ca mi-a mai curatat din carie. Chestia e ca, mi-a pus ceva in masea, ceva alb, care mi-a acoperit gaura maselei. Un fel de plomba. Luni merg sa-mi fac un "filmulet", pentru a identifica problema presupun.
Oricum, dentistul mi-a spus ca sunt tanar, am masele sanatoase, partial, si sunt tratabile. Si la asta vrea sa-mi puna plomba, in loc sa mi-o scoata. Ce spuneti? Sa-mi pun plomba? Ma va mai durea dupa? Cu "plomba" asta de acum inca ma doare.
Voi ce parere aveti?
Nici nu mai stiu cum se simte fara durerea de masea. M-am saturat de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Cand te duci a doua oara o sa iti faca o radiografie sa vada ce probleme ai pe canal si sa vada ce poate face.

Daca ti-a zis ca se poate trata mai bine o plombezi decat sa o scoti, e pacat sa pierzi o masea sanatoasa.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e dentist bun stie ce are de facut, dar daca ai nimerit dentistul neadecvat te astepti la orice

| Raducons a răspuns:

Eu zic sa-l asculti pe dentist si ai grija de dinti, scoate cat mai putini posibil.

| Daniel31 a răspuns:

Maseaua sigur nu e de lapte. Am avut aceiasi problema la o masea, mi se sparsese putin si mi se imflama gingia, dar dupa ce ma spalam pe dinti se tragea inapoi. Dar am decis sa merg la dentist. Am fost de 2 ori sa mi-o curete si a pus niste pansamente pana a-mi pune plomba. Nu cred ca are rost sa iti scoti maseaua doar pentru o carie.