| Denisa_Laura_1997 a întrebat:

Am o masea "sparta" as putea zice si daca o ating cu limba ma doare. Nu pot manca pe partea cu maseaua, iar pe partea cealalta am o masea cariata.Am de gand sa merg la dentist. Ce imi va face dentistul? Ma va durea? Cat ar putea costa? Mi-e cam frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Daca nu e sparta prea tare o va umple cu plombă, daca e sparta rau o va scoate. o plombă costă de la 80 de lei in sus. De scos cred ca tot atat nu stiu sigur, depinde cat de repede ti-o scoate.

| Mikhtarian a răspuns:

De obicei nu se duce pe partea cu scosul,daca maseaua poate fi salvata vei avea un tratament.
Se va folosi freza si un ac pentru a sparge infectie care este pe canal,dupa ce se va vindeca vei avea o masea noua si buna cu care sa mananci.
Nu ezita,costul depinde de fiecare doctor,iti recomand sa te duci la privat,dar nu uita,sanatatea ta e cea mai importanta, iar durerea de masea doare a dracului de rau, iti zic pentru ca am simtit.
Frica nu trebuie sa-ti fie, in caz ca doare iti face injectie pentru amortire, dar la masele cariate nu se face pentru ca nu te doare.
Sanatate