| Botezatu_Daniel-Petrica_1993 a întrebat:

Acum o saptamana am fost taiat in timpul orelor de curs, prea rapid pentru a actiona, cu un compas de catre un coleg, iar taieturile provocate de acesta par sa nu mai treaca. Nu sunt deloc adanci, abia de au atins pielea. La procarea acestora tin sa mentionez ca nu a curs deloc sange, doar s-a inrosit pielea. ( e ca atunci cand iti faci,, taieturi " temporare cu rigla pe mana " )
Ce-mi recomandati sa fac? In cazul in care trebuie sa folosesc vreo crema, ce mi-ati recomanda sa folosesc? Ar exista o sansa ca acestea sa nu mai dispara, astfel ramanand cicatrici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti nicio crema si nu trebuie sa faci nimic. Daca nu a curs sange taietura a fost atat de superficiala incat nu a lezat niciun vas, si daca nu curge sange acolo nu o sa se mai vindece, in schimb, pielea se regenereaza destul de rapid, iar celule noi o sa "umple" acea taietura cu timpul. Nu o sa ramana nicio cicatrice.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Foloseste crema de galbenele.