| Georgiiiiiii a întrebat:

happy Acum o saptamana si ceva o prietena m-a fript pe mana cu o tigaie..pe moment nu m-a usturat asa ca am tratat cu indiferenta..acum s-a facut maro aceea rana..ca o coaja si acea parte maronie a incput sa crape ramanand in urma ei pielea rosie si urata.ce sa fac cu ce sa ma dau? nu vreau sa ramana asa, este foarte mare sad Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică dimineața și seara cremă de gălbenele în strat subțire, masezi blând până intră în piele.
Pa, pa.

| Anonima240 a răspuns:

Du-te la farmacie sau la un doctor si intreaba cu ce crema ar trebui sa iti dai. Cea mai buna este cu aloe vera si asigura-te ca rana este mereu bandajata si curata.

| Georgiiiiiii explică:

Am dat cu crema si apa rece atunci pe ea, dar acum rana deja incepe sa treaca deoarece a prins un fel de coaja maro...plusca nu m-am fript cu ulei sau asa ceva, ci cu tigaia.

| FreeOzy a răspuns:

Acum e cam tarziu, cand ai cate-o rana primele ore sunt critice daca vrei sa se vindece repede si sa nu iti ramana si semn.Eu am scapat tigaia cu ulei incins pe mana dreapta dar am actionat repede(am pus apa rece pe mana, am dat aloe vera-daca nu sti ce e e o planta care chiar face minuni-si am bandajat.cum rana era destul de grava m-am dus la spital dar doctoru nu a facut altceva decat sa ma tina sub supraveghere si sa imi dea cu nu stiu de crema pe mana.pacat ca nu pot sa-ti trimit o poza cu mana pentru ca arata perfect normal pentru ca am actionat corect-si doctoru mi-a zis astatongue-)
Acum in cazul tau nu poti face altceva decat sa-ti iei o crema de la farmacie pentru arsuri si sa ti tot timpul rana curata ca sa nu apara si alte probleme in legatura cu infectiile.