| gomen a întrebat:

Acum trei zile mi.a venit menstruatia, dar erau sangerari maronii si in cantități mai reduse. Mențin ca nu mi.a mai venit de câteva luni bune. Asta cred ca este a 3-a sau a 4-a oara când imi vine, dar in niciun caz cum am acum. Am 13 ani. Si am si dureri abdominale, stări de vomă, dureri de spate, dureri de cap..si înainte sa îmi vină am fost răcită si am vomit la greu.Ce ar putea fi? worried

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dureaza o vreme pana se regleaza menstruatia. Este normal sa ai menstre mai abundente, mai ales dupa o lipsa a menstrautiei de cateva ore. Daca vei face sport in fiecare zi, in timp vei avea mai putine dureri. In rest, nu e nimic de facut si nimic care sa te ingrijoreze. Schimba-te mai des, ia un No-spa daca durerile sunt insuportabile, strange putin din dinti si nu lasa asta sa iti afecteze viata.

1 răspuns:
| PeFuga a răspuns:

Orice dereglare de acest fel este îngrijorătoare. Vorbește cu mama ta sa te duca la ginecolog. Este probabil neplăcut pentru tine la vârsta asta, dar cu corpul tău se întâmplă ceva ce numai un medic poate sa iti spună cat de grav este si ce tratament trebuie sa urmezi.