| Morsa123 a întrebat:

Am 15 ani si aproape se fac 2 luni de cand nu mi-a venit menstruatia, sunt virgina, cateodata am starile pe care le am cand am menstruatie ( dureri de burta, stari voma) dar nu vine, cateodata chiar simt ca mi-a venit dar nu. Sa ma duc la un doctor sau e doar o intarziere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Perico a răspuns:

Nu te speria, ai 15 ani si in perioada asta se regleaza menstruatia poti avea perioade in care sa ai 3 luni si 3 luni nu. Dar daca spui ca te doare burta si ai stari de voma recomandabil ar fi sa mergi la un doctor, probabil ai racit sau poti avea un chist ovarian. Sper ca te-am ajutat! happy

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,du-te la ginecolog, deci menstra nu este exacta la varsta ta, poate intarzia
"It might take up to two years for your period to get regular because the hormone surges are uneven," Pollack says. At first, it's common to have one period, and then not another for a few months. But even if you don't have a period every month, you can still get pregnant.

deci in 2 primi ani nu este regulata
https://teens.webmd.com/features/girls-menstrual-cycle#1

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Si poate apoi sa numai vina luni

| missfatadelatara a răspuns:

Ești stresată fata mamii. Mia bune încearcă sa te relaxezi și dacă nici asa nu merge, atunci trebuie neapărat sa mergi la un doctoraş.

| FoundYouLover a răspuns:

Ciclul poate sa intarzie de la stres, stiu, ca am trecut prin asta.

| Rebidulce123 a răspuns:

Pai, mai bine da!
Dar sa te doara burt si sa ai putina grata este destul de normal, dar daca te simti asa rau mai bine te duci la un doctor!