| Amelia94 a întrebat:

Acum un an am fost diagnosticata cu gastrita duodenala si doctorul mi-a prescris un tratament in care sa evit alimentele care contin acid, urmand un tratament bazat pe niste pastile pentru arsuri gastrice.Simptomele pe care le-am avut au fost foarte nasoale, aveam ameteli puternice, stari de voma si nu ma puteam da jos din pat. Dupa ce am terminat saptamana de spitalizare am tinut putin regim am luat pastile si totul a revenit la normal...nu mai aveam nimic. Acum cateva zile m-am apucat sa nu mai mananc deloc seara, de cat un iaurt de fructe, dar stomacul tot imi cere de mancare si eu nu am mancat, apoi au urmat niste arsuri gastrice dar nu le luam in seama, pana ieri cand ametelile au revenit, durerile de cap si de stomac, dar nu la fel de puternice ca cele care le aveam atunci.In dimineata asta am mancat iar dupa nici o ora ma simteam de parca nu as fi mancat de 2 zile...imi simt stomacul gol golut de parca imi trece mancarea prin el.Nu stiu ce sa fac, este foarte greu sa suporti simptomele astea de gastrita. Voi ce sfaturi imi dati, cei care ati avut afectiunea asta? Credeti ca am simptomele astea datorita ca nu am mancat cand stomacul imi cerea? Va multumesc anticipat pentru raspuns. Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te din nou la medic. Gastrita ta s-a reactivat fiindca ai incalcat regimul recomandat, care este un regim definitiv, pentru toata viata.

| bulin a răspuns:

Buna Amelia!

Ar trebui sa mergi la spital eventual la medicul de familie... Ai grija sa nu dai in ulcer dupa ajungi la operatie... eu ti-as recomanda un tratament cu omez sau losec. ca tratament naturist mananca masline multe cu tot cu sambure si ai grija mergi la medic sa nu cumva Doamne fereste sa dai in ulcer!

| Bijou a răspuns:

Iti recomand gelul de aloe vera, au am avut ulcer si am scapat de dureri cu el http://forever-aloe-vera.eu/produs/7