| Bianca777 a întrebat:

Acum vreo 3 ani am folosit o lamă de ras pe care a folosit-o si mama, dar pe atunci avea hepatita. Nu era murdară cu sânge, si dupa ce am folosit-o m-am dat cu spirt. Se poate sa fi luat boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Pai sa sperăm că nu ai luat-o. Poti fi sigura de acest lucru dacă îți faci analizele.Succes!

| Raducons a răspuns:

Se poate sa fi luat boala, dar asta poti sa stii daca faci analizele.

| AlexisJohn17 a răspuns:

Se poate, șansele sunt 50 -50, depinde la cat timp ai folosit-o după ce a folosit-o și mama ta, dacă ai folosit-o la un scurt timp se poate lua în mare parte, dacă a trecut anumite zile șansele sunt rare, acum depinde, cred ca deja au trecut destul de multi ani pentru a nu fi afectata, dacă ai simptomele bolii specifice, mergi la un control, dacă totul este ok și nu simți nimic, se poate sa nu se fi luat și se poate sa fie în regula, de obicei hepatita da simptome clare și în general hepatita netratata duce la deces. Pentru binele tău, mergi și fa ți un set de analize la sange și îți spune exact, sa auzim de bine! happy

| Bianca777 explică (pentru AlexisJohn17):

Păi am mers azi la medic deoarece mi-au aparut niste bubite pe piele, am fost la doctorul de familie, dar mi-a spus că am dermatita, dar din cate stiu această se manifesta prin mancarime, iar eu nu am asta

| Bibyy a răspuns:

Este posibil! Ar trebui sa faci niste analize sa fii mai sigura! Hepatită se transmite prin contact sexual neprotejat cu o persoană afectata, sau folosirea unui aparat de ras sau a unei periuțe de dinți cu o persoană afectata!