| Maryx_Maria_1994 a întrebat:

Adresez aceasta intrebare unui specialist sau medic daca se gasesc pe aici tongue...
Se poate ca doi barbati sa aiba un copil? Eu am mers pe urmatoarea idee: de la unul din barbati luam spermatozoizii direct de la sursa, iar de la o femeie luam un ovul, din care substragem ADN-ul si introducem ADN-ul din spermatozoizii celuilalt barbat... dupa aceasta operatiune se face fertilizarea in vitro, iar in 48 de ore se introduce in uterul unei femei purtatoare de sarcina...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti introduce ADN-ul in spermatozoid fara sa-l omori. DEci nu se poate, vei invata mai multe detalii la liceu, la genetica.

| Maryx_Maria_1994 explică (pentru Brigaela):

Nu in spermatozoid vreau sa introduc ADN-ul... Spermatozoizii sunt de la unul din barbati, iar o femeie doneaza un ovul, din acest ovul se substrage ADN-ul si se introduce ADN-ul celuilat barbat... si teoretic se poate!?

| Brigaela a răspuns (pentru Maryx_Maria_1994):

Nu, fiindca atunci ovulul va avea doua seturi de cromozomi. Nu vei putea scoate ADN-ul ovulului fara sa omori celula, iar ovulul in care ai injectat ADN-ul spermatoyoidului devine automat zigot (tocmai l-ai fecundat).

| D0ntSt0pToMeBro a răspuns:

Da dar penisul tot ramane... Deci nu.

| DrAdela a răspuns:

Buna,sunt medic ginecolog.Nu se poate ca 2 barbati sa iba un copil doar daca apeleaza la o mama surogat.Aceasta mama ia spermatozoizi de la unul dintre barbati si i se face fertilizarea, ea poarta fatul 9 luni dupa care il da barbatilor fara sa aiba nici o legatura cu copilul.