| Crisstinayy12 a întrebat:

Buna TPU am 10 ani și stau zilnic 8-9 ore pe telefon. De la 6 ani fac asta și totuși nu port ochelari pentru că nu am dioptrii așa de mari. CAND VIN de la școala mă pun pe pat și stau pe telefon și de atunci nu mă opresc și nu am chef sa mă ridic de pe pat să îmi fac temele și le las pe noaptea.

Ce sa fac că sa nu mai stau atata pe telefon și calculator pentru ca nu vreau sa port ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci alte activitati: sa iesi afara, sa iti formezi un grup de prieteni si sa ii inviti in oras/la tine acasa/altundeva, sa iti faci temele mai devreme ca dupa nu vei mai fi stresata de timp, sa iesi sa te plimbi cu rolele/bicicleta, sa iti faci un hobby(desen, pictura, DIY-uri etc.).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa mai ai si zile in care sa nu ai chef de nimic dar asta nu trebuie sa persiste, doar incearca sa reduci din timpul petrecut pe telefon valorificandul...ai putea sa citesti o carte, sa iti gasesti un hobby (desenatul, cantatul, dansatul, ceva acolo) sau sa te preocupi de invatat

| Lola05 a răspuns:

Get a life, kid! Serios! Trece viata pe langa tine si nu te vei mai intalni cu anii astia, daca ii pierzi aiurea, pierduti raman!
Stii ce ai putea sa faci? Functioneaza sigur. Cumpara-ti un telefon din ala cu butoane, Nokia caramida, fara aplicatii si internet, cu care poti doar vorbi si scrie SMS-uri. In felul asta te vei elibera de tentatia de a sta mereu pe telefon, ca nu vei mai avea ce face cu el.
Stiu ca e greu la inceput, dar gaseste-ti ceva de facut. Iesi pe afara, deseneaza, invata sa canti la un instrument, fa cursuri de limbi straine, apuca-te de un sport, cauta idei de obiecte handmade pe internet si incearca sa le faci si tu etc. Ai atatea activitati faine de facut si tu stai pe telefon... Of, of happy

| Dumbi a răspuns:

Numai stai simplu si gata… citeste o carte. La 10 ani toata ziua eram afara, se ruga mama de mine sa intru in casa, ningea sau ploua eram afara pana la 9-10 seara, chiar daca aveam scoala…, si asta acum 5 ani, acum numai prea iese nimeni care sa pot sa ma inteleg, toti sunt la liceu si am EN anul asta, chiar daca acum 3 ani eram nonstop pe CS…
Nici telefon nu aveam, nici nu aveam ce face cu el, nici acum nu am ce face cu el, dar am sa fie… Nu inteleg ce faci tu la 10 ani cu telefon? Parintii astia nu stiu cate tampenii se pot intampla doar vorbind cu un necunoscut pe net si ce inseamna cadourile, nu un telefon ultra performant sau un pc de gaming, mai rau le faci. Cand tata imi lua o bicicleta sau o minge eram cel mai fericit copil…

Ar fi bine sa iti reduci programul, sa stai 1 ora jumate pe zi la pc, si pe telefon incearca sa il lasi acasa cand esti la scoala, iti distrage atentia, si acasa spune-i mamei tale sa il puna intr-un loc unde nu ajungi sa il iei sau sa il tina ea, iar dupa ce termini temele sa ti-l dea. Iti trebuie doar vointa, eu m-am plictisit de pc si l-am lasat, acum ma plictisesc stand degeaba si imi dau seama ca nu am ce face, am citit o carte, m-am plictisit citind-o prea repede si acum nu am ce sa mai citesc…

| Bucatariu_Paul_1994 a răspuns:

Ia-ti o bicicleta! Nu ai timp sa stai pe telefon daca pedalezi happy

| IonutP10929096 a răspuns:

Incearca sa citesti. Ajută la dezvoltarea ta personală și mentală.