| wolfves a întrebat:

Buna, voiam sa stiu cum e cu dioptriile. In cat timp cresc daca stai zilnic pe calculator/telefon in jur de vreo 10 ore? Dar in jur de 4-5? Eu stiu deja ca am ceva dioptrii, dar nu vreau sa port ochelari. Vreau doar sa stiu daca si in cat timp se pot mari pentru ca momentan vad destul de bine si nu vreau sa se agraveze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Petrovic a răspuns:

Eu am la -4, 5 la dioptrii pe cilindru și +2 pe sferă la un ochi, iar la celălalt am -5, 25 cilindru și +2, 75 pe sferă. Mă costă ochelarii 1700 - 2000 de lei. Îi schimb la 3-4 ani.
Statul în fața ecranului slăbește nervul optic, ce produce creșterea dioptriei. La mine așa m-am născut. Când eram mai mic aveam dioptrii pe cilindru mai mari (5, 75 - 6, 25).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu ai impresia ca daca stai 4 ore cresc dioptriile altfel decat daca stai 5 ore. E un cumul de factori care influenteaza aceasta crestere. Si cel mai important e ca iti chinui ochii desi ai nevoie deja de ochelari

| AWGE a răspuns:

"Eu stiu deja ca am ceva dioptrii, dar nu vreau sa port ochelari."
La ceea ce ai spus aici iti faci rau singur.Cu cat descoperi mai repede ca ai probleme (chiar si minore) cu ochii trebuie imediat sa iti pui ca sa eviti ca dioptria sa creasca.Si,din cate stiu, pana in 3 ore pe zi la calculator nu ar trebui sa te afecteze prea tare.Saaau in clipa in care te-ai frecat la ochi ar trebui sa inchizi pc si sa iti relaxezi ochii.