| Juliet10 a întrebat:

Am 11 ani. La ce varsta trebuie sa vina ciclul? Mie inca nu mi-a venit. (si nici nu vreau)happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flynn2001 a răspuns:

Intre 10 si 16 ani. Funda?

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

La majoritatea fetelor, ciclul menstrual incepe intre 10 si 16 ani.Nu exista un anumit ''moment potrivit''. Prima menstruatie apare cand organismul tau este pregatit. Orientativ, apare cam la 2 ani dupa ce sanii incep sa se dezvolte, dupa ce apare parul pubian, dupa ce observi o secretie vaginala.Menstruatia nu este un motiv de ingrijorare-este un semn ca organismul tau functioneaza normal si este sanatos. Oricum, te ia prin surprindere-dar se intampla tuturor fetelor.Nu te ingrijora!

| mona a răspuns:

Pana la 14 ani este timp sa iti vina[mie mi-a venit la 12 ani jumate]

| Felys a răspuns:

De acum incolo poate sa iti vina oricand, nu ai cum sa impiedici ceva natural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 14 ani depinde

| lucian_2018 a răspuns:

Pe la 14-15 ani

| ჯpLaNe a răspuns:

In general vine la 12 ani

| xCiocolataaa a răspuns:

Iti va veni la 13 aniwinking Sper ca ti-am fost de ajutor.