| Katte a întrebat:

am 11 ani și o problema.
Dimineața asta mi-am văzut ochiul stâng roșu in partea albă! Simt ceva ciudat la el, cum ar fi nisip. VA ROG AJUTOR

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

În mod normal fiecare dintre noi într-un anumit procent trebuie să fim propriul nostru medic. Adică trebuie să știm cauza îmbolnăviri/rănirii noastre.
Dacă nu te-ai uitat la procesul sudurii, atunci cu siguranță ai ceva în ochi. Trebuie să fie o pietricică, o musculița sau un fir de păr (din sprâncene sau gene).
Trebuie să te uiți bine în oglindă și să miști miști ochiul în toate părțile. Dacă nu vezi nimic, înseamnă că micul obiect este lipit pe pleoapa ochiului. Ai două posibilități:
1. Să aștepți un timp ca obiectul să fie eliminat singur. Se va elimina în cel mult 3-4 zile.
2. Să mergi la oftalmolog (cu trimitere de la medicul de familie).
Eu mi-am scos singur pietricele din ochi, și le-am scos și altora, folosind colțul unei bancnote noi.
Nu te freca la ochi. Poți doar să te speli mai des pe ochi, chiar și în cursul zilei.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Statul mult pe device-uri cauzeaza astfel de probleme.

| Adrian5575 a răspuns:

Ti-a intrat ceva in ochi, te-a tras curentul sau te-ai frecat la ochi si l-ai iritat si asta iti da senzatia ca ai ceva in ochi. Incearca sa clatesti cu apa, dar sa nu te freci deloc la ochi!

| Nimeni20192018 a răspuns:

Da. Probabil ți-a intrat ceva in ochi, o bucata de nisip, o firimitura, etc

| MaRIAN9889 a răspuns:

Ai ochiul uscat sau l-ai folosit prea mult in fata telefonului/pc/televizor, etc.

| razvanel1212 a răspuns:

Probabil de la curent.o sa-ti treca repedehappy Aceasta senzatie de nisip am auzit ca poate fi si de la lumina aceea mov cand sudeaza cineva.Iti recomand totusi lentilele blue block happy

| BaltatuFlorin a răspuns:

Ti-a intrat ceva in ochi sau ai stat prea mult pe electronice poti reduce timpul sau dand luminozitatea la ecran monitor mai mica dau iti poti cumpara niste ochelari speciali pentru oameni care stau mult la calculator