| ILoveYouSoMuch a întrebat:

Am 11 ani si prima oara mi-a venit menstruatia pe 29 martie anul acesta. Acum...Mi-a venit a doua oara ieri. Intrebarea mea este: Este posibil sa imi vine menstruatia tot la 2 luni jumate 3luni aproape? Cum mi-as putea seama daca nu am nici o durere (decat a sanilor, care nici nu prea ma dor cand sunt pe stop) ca o sa imi vina? P.S: As dori un raspuns mai detaliat si sa il pot "intelege"! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! E foarte normal ca menstruatia in primi 2-3 ani sa vina neregulata. Adica de exemplu iti spun cum mi s-a intamplat mie. Mi'a venit la 11 ani si ceva si dupa nu mi-a mai venit cam jumatete de an, dupa imi venea din 2 in 2 luni apoi am avut o luna in care mi-a venit de 2 ori, odata nu mi-a mai venit 1 luna, stiu ca e foarte ciudat dar e normal.
De obicei o sa iti apara si niste secreti alb-galbuie, sau secreti mai maroni, o sa simti cum ca ai avea noduri la sani dar toate astea sunt din cauza ca organismul se dezvolta foarte mult in aceasta perioada asa ca nu ai de ce sa te speri. Sper ca te'am ajutat si daca mai ai vreo nelamurile nu ezita sa ma intrebi.

| DubstepQueen a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa te sperii.Prima data menstruatia vine neregulat. Unei prietene de ale mele i-a venit la 2 luni a doua oara(mie inca nu mi-a venit si am 11 ani). Dupa cateva luni a inceput sa ii vina normal.Deci nu te speria.Nu e nimic rauwinking

| gabi13579 a răspuns:

Iti trebuie un an ca sa ti se regleze ciclul menstrual. este foarte normal sa iti vina prima data iar apoi sa iti vina peste 2 3 luni la fel cum e normal sa iti vina doar o zi iar apoi peste zece zile. cand ti se va regla ciclul vei avea cam o data la 21-28 de zile

| Cehin13 a răspuns:

Da ar fi posibil deoarece pina la un an de menstruatie e posibil sa vina neregulat.

| DianaBia a răspuns:

Da, iti poate veni menstruatia la 2 luni, dar foarte rar se intampla asta.
- Pai, poti sa-ti dai seama daca o sa te doara doar daca:
-faci mult sport inainte sa-ti apara "ciclul"
De obicei cand faci mult mult sport (inainte de menstruatie si in timpul menstruatiei) normal ca te doare.

| вєвєℓυѕнαα a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un medic ginecolog.Din cate stiu eu asta se numeste dereglare hormonala..Nu este bine sa ai asa ceva.O sa urmezi un tratament.Iar simptomele sunt:dureri de cap, de burta, si sanii si mai rar dureri de spate.Mie asa mi se intampla. Sper ca te-am ajutat:*

| Stef_Diana_1990 a răspuns:

Nu trebuie sa te speri ca ti-a venit ciclul mai tarziu, pentru ca in primul an, de obicei, nu vine la fiecare luna si vine complet neordonat, cand are,, el chef". Dar parerea mea este ca nu este bine sa te joci cu sanatatea si ar trebui sa consulti un medic ginecolog.
P. S.: Sa nu te speri daca aceasta neregulalitate continua mai mult.

| Vanessa_Melissa_1986 a răspuns:

Mai bine consulti un ginecolog, acesta e sfatul meu