| anonim_4396 a întrebat:

E normal sa imi vina menstruatia putin mai ciudat? Am 12 ani, fac 13 peste 4 luni si pana acum mi-a venit menstruatia de 3 ori, prima oara mi-a venit pe 27 ianuarie(luni seara), a doua oara mi-a venit pe 27 februarie(luni dimineata) si a treia oara pe 13 martie. Cred ca 6 zile m-a tinut la fiecare, *cred* pentru ca a sasea zi era ceva mai ciudata menstruatia, curgea putin si cu o culoare inchisa, trebuie sa o pun ca zi de menstruatie? Si inainte sa imi vina menstruatia cu culoare rosie imi curge cu o culoare foarte inchisa. Apropo, de pe data de 19 martie(a 6-a zi) mi-a curs ceva inchis pana pe 20 ceea ce nu mi se pare prea ok, si mama a spus ca e cam ciudat dar eu nu vreau la medic. Mi-a spus ca poate am probleme cu menstruatia deoarece stau cam expusa la curent. In casa umblu fara papuci etc. Si o verisoara de a mea a spus ca are probleme cu menstruatia pentru ca statea prea expusa la curent si a spus ca acum ii vine foarte rar menstruatia...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul an cand debuteaza ciclul menstrual la fetite, vine aleator (cand are el chef) si dupa 1 an se poate regla, daca fata are ciclul regulat.
Ciclul poate fii de 2 feluri:
- regulat (cand vine in fiecare luna a exact acelasi numar de zile)
- neregulat (cand vine lunar sau la mai multe zile, fara se sa poate estima la cate zile vine).
Curentul NU are nici o influenta asupar menstruatiei!
Menstruatia este influentata hormonal, de hrana pe care o mananci zilnic si de productia de hormoni.
O hrana sanatoasa, bogata in fructe proaspete, mulet legume si carne, va produce hormoni sanatosi si echilibrati. O hrana nesanatoasa, va crea hormoni diferiti care pot da dureri la menstruatie, pot creea chisturi ovariene, ovare polichistice, dureri menstruale, dureri de cap samd.

| MpvRoxi a răspuns:

Este foarte normal ce ți se întâmplă. Este probabil sa fii puțin răcită și ovarele sa fie inflamate și de aceea sa ai acea scurgere închisă la culoare. Nu te panica, așa sunt femeile, se întâmplă! Dacă totuși ai dureri mari, te simți rău, fugi la doctor!