| Maria2005Kitty a întrebat:

Buna,TPU! happy
Am 11 ani si sunt foarte dezvoltata si imi vine acea secretie veginala de aproximativ un an.Mai este mult pana imi vine menstruatia?winking Va rog sa imi spuneti semnele PRIMEI menstruatii.

Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima mesntruatie o sa apara la aproximativ 2 ani ed la aparitia secretiei vaginale. Poate fi un an si jumatate sau doi ani si jumatate. Pentru viata ta, in general, ar fi sanatos sa apara dupa varsta de 12 ani. De obicei, prima menstruatie nu are mari semne, intr-o zi te vei trezi cu cateva pete mici de sange pe chilot.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Degeaba ti le spune pentru ca tu nefiind obisnuita cu aceste semne ori nu o sa le bagi in seama, ori de fiecare data cand te doare burta o sa crezi ca iti vine, si probabil acea durere o sa aiba cu totul alta cauza. Trebuie sa vezi exact cum se simte corpul tau si ce simptome ai tu. O sa le inveti doar dupa cateva menstruatii.
Simptomele includ: intarirea, durerea si sensibilitatea crescuta a sanilor, dureri de ovare/burta. Dar cum am zis, pana nu stii cum se simte durerea aia nu ti-o putem descrie noi.
Fi doar pregatita, totul o sa fie in regula.
Multa sanatate.

| GreenVoid a răspuns:

Asteapta pana.ti vine si gata nu.i ceva distractiv oricum.

| Cartofescu a răspuns:

Iti spun eu care e semnul... o sa ai cu.ru rosu si o sa te trezesti la scoala cum rad toti de tine.