| Emmssiy a întrebat:

Tot pt fete: Cam pe la ce varsta v-a venit menstruatia? Ce tampoane/absorbante folositi? Care au fost semnele menarhei(primei menstruatii, pt cn nu stie)?
Funda♥

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Δna a răspuns:

Mie mi-a venit la 11 ani. depinde de organismul fiecăreia. nu toate suntem concepute la fel. Oricum există o limită de vârstă în care să îți vină. adică până la 17 ani cam așa sau 16 (dacă nu îți vine până atunci trebuie să consulți un ginecolog). Mă simțeam -udă- cum s-ar spune și mă speriasem puțin chiar dacă discutasem dinainte cu maicămea lejer despre acest subiect. în primul an de menstruație nu am avut nici o durere dar după au inceput, pierderi de calciu și așa mai departe și e foarte groaznic, bine că depinde de organismul fiecarei fete. Tu poți de exemplu să nu ai simptome așa de mari. Oricum până la urmă tot o să îți vină că nu scapi așa ușor laughing). ( absorbante - always, discreet, ob etc ). Sper că am ajutat și nu fii îngrijorată :**

1 răspuns:
| Carrusel a răspuns:

Mie mi-a venit la 14 ani dar se poate intampla si mult mai repede. Semnele sunt destul de neclare. Sincer, nu stiu cum as putea sa iti explic deoarece de multe ori simptomele difera de la fata la fata. Eu personal nu am simtit nimic, pur si simplu am vazut pata rosie pe lenjerie si mi-a fost clar. Tin minte ca nu am avut nici un fel de durere primele luni, apoi au inceput. Primele doua zile erau groaznice pentru mine, abia ma puteam misca din pat de durere.

Dar din nou, la tine poate fi diferit. Doar asteapta... oricum, nu iti dori sa iti vina pentru ca e groznic, incomfortabil si dureros.

Sper ca te-am ajutat cumva happy.