| Prietenoasa a întrebat:

Care sunt semnele primei menstruatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Ăăă... nu-i logic? În mare parte pata roşie cu care te trezeşti pe chiloţei şi normal ar fi şi să te doară burta.

| Gahbryella a răspuns:

Mici dureri de spate, burta, sani, o stare mai nasoala si dupa apare si pata!

| xAnonimă a răspuns:

Buna.
-umflarea si sensibilitatea sanilor
-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
-schimbari ale tranzitului intestinal
-acneea (cosurile)
-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)
-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
-oboseala, lipsa de energie
-scaderea libidoului
-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual).

-agresivitatea
-atitudine retrasa fata de familie si prieteni.

-depresie, tristete, deznadejde
-furie, iritabilitate
-anxietate
-schimbari de dispozitie
-incapacitate de concentrare, scaderea atentiei.
Sursa:http://www.i-medic.ro/......enstruatia
Bafta!

| Anonima3562 a răspuns:

O pata rosie sau maronie pe chiloti.